Reklama

Piękne zdjęcie z Tatr zachwyciło Polaków. Zima nie odpuszcza!

Zdjęcie z polskich Tatr, na którym widać pokryte śniegiem schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, jest zarazem piękne, jak i przerażające. Gdy tylko fotografia pojawiła się w internecie, Tatromaniacy nie kryli zachwytu nad niepowtarzalnym, surowym widokiem. Zapierający dech w piersiach krajobraz to jednak nie wszystko. Narciarze muszą zdawać sobie również sprawę z zagrożenia lawiną. Najlepszym dowodem na to, że może być ona śmiertelnie niebezpieczna, jest ten film!

Góry są piękne, a surowość białego krajobrazu sprawia, że od polskich Tatr zimą trudno jest oderwać wzrok. Nic więc dziwnego, że fani pięknych widoków bez reszty zachwycili się zdjęciem zrobionym przez przewodnika wysokogórskiego, Andrzeja Miklera.

Fotografia znad Doliny Pięciu Stawów Polskich, którą na swoim fanpage'u udostępnił "Tatromaniak" szybko stała się hitem internetu. 

- pisali entuzjaści górskich widoków, a to tylko niewielka część komentarzy fanów, jakie pojawiły się pod zdjęciem na Facebooku, które zobaczycie poniżej! 

Reklama

 Zachwytom nad niesamowitym surowym krajobrazem Tatr nie było końca i trzeba przyznać, że jest to w pełni uzasadnione.  

Niestety zasypane strome zbocza, oprócz tego, że zapierają dech w piersiach, mają też drugą, bardziej brutalną stronę. Bywa, że są śmiertelnie niebezpieczne. Zwłaszcza tam, gdzie najbardziej uwielbiają cieszyć się nimi narciarze i snowboardziści. 

Lawina w górach. Jak zwiększyć szanse na przeżycie?

Luźno zalegający świeży biały śnieg w połączeniu z intensywnym wiatrem lub nagłym wzrostem temperatury powinien skutecznie zniechęcić nas do jazdy na nartach. Ryzyko lawiny w górach jest wtedy szczególnie wysokie. Zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze zboczem o dużym nachyleniu, które szczególnie sprzyja szybkiemu przemieszczaniu się mas śniegu i lodu. 

Narciarze i snowboardziści na ogół dobrze o tym wiedzą, jednak niektórym zdarza się nie przestrzegać środków ostrożności. Pomimo niewielkiego doświadczenia w sportach zimowych, poruszają się po stromych terenach, na których występuje podejrzenie zagrożenia lawiną

W miarę możliwości zawsze należy unikać takich miejsc, jednak lawinę w górach nie zawsze da się przewidzieć. Nawet jeśli nie brak nam lat wprawy w jeździe na nartach i wydaje nam się, że dobrze przygotowaliśmy się do zjazdu, los może nas zaskoczyć. 

Dlatego bardzo ważne jest to, aby nigdy nie jeździć samotnie w góry i zabierać ze sobą elektroniczne urządzenia nadawczo-odbiorcze, które pomogą zlokalizować nas w razie wypadku. W przeciwnym razie nikt nie będzie wiedział, że coś nam się stało. Trzeba również zachowywać odpowiedni odstęp podczas jazdy po stokach, aby nie obciążać miejsca, które jest zagrożone lawiną

Drastyczne nagranie ze Szwajcarii. Narciarz zasypany przez lawinę!

Najlepszym dowodem na to, jak groźna może być lawina w górach, jest nagranie prosto ze Szwajcarii, gdzie przyjaciołom na szczęście udało się uratować zasypanego mężczyznę. Dzięki szybkiej reakcji współtowarzyszy oraz specjalistycznym urządzeniom, które mieli przy sobie, udało im się sprawnie przeprowadzić akcję ratunkową. 

Filmik mrozi krew w żyłach i pokazuje, jak kruche jest życie ludzkie. Taka sytuacja może przydarzyć się w górach każdemu narciarzowi i snowboardziście, więc bardzo ważne jest to, aby znać podstawowe zasady postępowania w przypadku nagłej lawiny

To naprawdę może uratować nam życie! 

Czytaj również:

Lawiny w Tatrach. Nie żyją dwie osoby 

Lawina porwała dwóch turystów. Sami Lawina porwała dwóch turystów. Sami się odkopali 

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawina w Tatrach | Tatry

Reklama

Reklama

Reklama