Reklama

Reklama

Optymizm zaklęty w naturze

Symbolika odradzającego się życia przeważa w dekoracjach, jakie trafiają do większości domów z okazji Świąt Wielkanocnych.

Przygotowywali je już nasi przodkowie w dawnych czasach czyniąc zadość tradycji i przekazywanym z pokolenia na pokolenie zwyczajom. Najważniejszym elementem takich wielkanocnych dekoracji było oczywiście jajko i wykonane na jego bazie pisanki. Zdobiono nimi wiosenne gaiki, obecne w każdej wsi, trafiały na wielkanocne stoły, a w sposobie ich dekorowania niejednokrotnie dopatrywano się magicznych właściwości.

Reklama

Współcześnie do symbolicznej wymowy wielkanocnych dekoracji nie przywiązuje się już tak wielkiej wagi jak dawniej. Owszem, jajko, pisanka - to nieodzowny element, ale można nadać mu zupełnie współczesną formę otaczając elementami dekoracyjnymi, które nie kojarzą się wcale ze stroikami z przeszłości. Oszczędność i prostota wyznaczają trendy w dziedzinie dekoracji nowoczesnych mieszkań, mogą być nam pomocne także podczas dekorowania domu na święta. Pojedyncze gałązki roślin, nietypowe zestawienia, a do tego zupełnie proste wazony pozbawione jakichkolwiek ornamentów to gest w stronę wyszukanej elegancji.

Czy to pasuje do Wielkanocy?

Wszystko zależy od naszych upodobań i przekonań, od tego, jakiego nastroju podczas świąt oczekujemy: czy jest to dla nas ważna uroczystość traktowana przede wszystkim przez pryzmat religijny, czy też po prostu wielopokoleniowa tradycja, w której uczestniczymy dlatego, że zwyczaj ten przekazali nam rodzice i dziadkowie.

Osoby, które mniejszą wagę przywiązują do symboliki religijnej, chętnie wybierają dekoracje wielkanocne nawiązujące do wiosny. To wszak właśnie ten czas, gdy w sprzedaży pojawiają się w dużej ilości najpiękniejsze z kwiatów: radosne i świeże tulipany, żonkile, narcyzy, pierwiosnki, a nawet urocze krokusy. Do każdego domu wniosą one atmosferę nie tylko odświętną, ale też pełną przyjemności i relaksu. Ich pastelowe barwy idealnie komponują się ze słoneczną aurą, a dodatkowo są bardzo modne!

Możemy zestawić je z elementami o rustykalnym charakterze i to nie tylko z okazji Wielkanocy. Będą stanowić doskonałą dekorację także w kolejnych tygodniach prowadzących nas wprost w objęcia nadchodzącego lata.

Jeśli wybieramy styl naturalny, nawiązujący przede wszystkim do odradzającej się przyrody, to w tym przypadku przydadzą się też wszelkie bibeloty w stylu retro: dekoracyjne donice stylizowane na stare lub autentycznie pochodzące sprzed wielu lat, puzderka i pudełeczka, które możemy ozdobić płatkami i ułożyć w sąsiedztwie wazonu, a także przedmioty z drewna, które mają swój unikalny charakter i z łatwością przenoszą nas myślami w czasy błogiego dzieciństwa. Mogą to być również elementy zdobione popularną techniką decoupage'u, które można kupić za niewielkie pieniądze lub wykonać samemu, co nada im jeszcze bardziej sentymentalnego uroku. Takimi przedmiotami możemy ozdobić komodę, stolik, ławę. W zależności od kształtu i wielkości mogą też trafić na parapet czy szafkę.

Rola takich dekoracji jest nie do przecenienia - to właśnie one wprowadzają pożądany nastrój do mieszkania. Bez nich pomieszczenia wydają się zimne, puste i bez wyrazu i nawet najpiękniejsze meble na niewiele się tu zdadzą. O klimacie pomieszczenia, zgodnie ze starym porzekadłem "diabeł tkwi w szczegółach", w największym stopniu decydują dopieszczone i przemyślane detale. To one tworzą dom, do którego naprawdę chce się wracać i z przyjemnością w nim przebywać.

Czy nie każdy powinien być właśnie taki?

Tadeusz Leśniewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne