Reklama

Reklama

Od 4 maja zamknięte szlaki narciarskie w Tatrach

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o zamknięciu większości szlaków dla narciarzy skiturowych 4 maja.​ Od tego dnia na nartach będzie można poruszać się tylko po szlaku na Rysy i częściowo w rejonie Kasprowego Wierchu.

Reklama

Mijający sezon narciarski był w Tatrach bardzo udany z uwagi na przedłużającą się zimę.

Reklama

"Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, ale trzeba pamiętać, że w maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie - gatunki wymagające szczególnej ochrony. W maju samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony. Dotyczy to także świstaków, które zaczęły wykopywać się z nor. Niedźwiedzie również są już aktywne. Ich tropy można zaobserwować na wielu szlakach. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza przedłużającej się, są bardzo osłabione" - czytamy w komunikacie TPN.

Do 10 maja turystyka narciarska w kilku miejscach

W tym roku, z powodu wyjątkowo zimnego i śnieżnego początku wiosny, będzie można nadal uprawiać turystykę narciarską do 10 maja w kilku miejscach: na szlaku czerwonym Morskie Oko - Rysy; szlaku narciarskim z Kuźnic na Halę Gąsienicową; szlaku żółtym Hala Gąsienicowa - Kasprowy Wierch; szlaku czarnym Hala Gąsienicowa - dolna stacja kolei krzesełkowej w Kotle Gąsienicowym; szlaku czarnym Brzeziny - Sucha Woda Gąsienicowa - Hala Gąsienicowa. Na nartach będzie można także poruszać się z Kuźnic na Kasprowy Wierch przez Dolinę Goryczkową oraz po trasie zjazdowej w Kotle Gąsienicowym.

Po 10 maja dla narciarstwa skiturowego otwarty pozostanie jedynie szlak turystyczny Morskie Oko - Rysy.

Po 4 maja otwarcie szlaków pieszych

Od 4 maja dla turystyki pieszej zostaną otwarte szlaki w rejonie Doliny Pańszczycy i szlak z Doliny Pięciu Stawów na Krzyżne. Ten rejon pozostawał zamknięty dla turystyki od połowy marca. Szlaki turystyczne w rejonie Doliny Gąsienicowej, które zostały zamknięte od 1 kwietnia ze względu na przebywającą tam niedźwiedzicę z młodymi, pozostają nadal zamknięte. Turyści będą mogli poruszać się tam dopiero, gdy niedźwiedzia rodzina przeniesie się w inne miejsce.

W Tatrach nadal zalega sporo śniegu. Na Kasprowym Wierchu leży niemal 150 cm śniegu. Przedłużająca się zima sprawiła, że po tatrzańskich szlakach nadal porusza się bardzo wielu narciarzy - miłośników tak zwanego skituringu.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy