Reklama

Reklama

Nowy sezon turystyczny w kopalni soli w Wieliczce

Nowa trasa górnicza przez najstarsze rejony wielickiej kopalni, rejs promem po solankowym jeziorze, podziemne centrum zabaw dla dzieci i podziemne noclegi - to niektóre atrakcje przygotowane na nowy sezon turystyczny w kopalni soli w Wieliczce.

Poinformowano o tym w czwartek podczas oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego w kopalni soli w Wieliczce.

Reklama

"Trasa Górnicza" powstaje w ramach projektu "Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka", współfinansowanego przez Unię Europejską. Będzie wiodła historycznymi wyrobiskami ukazującymi sposoby eksploatacji soli przez kolejne stulecia.

Turyści jak prawdziwi górnicy

Turyści wyruszą tą trasą w lipcu i - jak prawdziwi górnicy - zmierzą się z podziemnymi wyzwaniami. Każdy z członków wyprawy będzie ubrany w ochronne ubranie i wyposażony w lampę i kask. Na trasie napotka szereg zadań, dzięki którym będzie mógł poznać specyfikę pracy solnego górnika.

- Efekty projektu "Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka" to rewitalizacja budynków nadszybia zabytkowego szybu Regis, zbrojenie szybu Regis wraz z montażem w nim wind osobowych, zabezpieczenie zabytkowych 21 wyrobisk górniczych i udostępnienie tych wyrobisk w ramach "Trasy Górniczej" - powiedział prezes Kopalni Soli "Wieliczka" S.A., Kajetan d'Obyrn.

W nowym sezonie turyści będą mogli także skorzystać z rejsu po solankowym jeziorze. Podziemny prom został zarejestrowany jako łódź żeglugi śródlądowej. Z jego pokładu można oglądać drewnianą obudowę komory Józefa Piłsudskiego.

Nie brakuje atrakcji dla dzieci

Znajdująca się na głębokości 125 m komora Pistek Górny stanie się centrum zabaw dziecięcych. W przyszłości w Pistku będą również organizowane lekcje edukacyjne, najmłodsi turyści znajdą m.in. interaktywną mapę kopalni oraz wielkoformatową grę planszową.

Pod ziemią trwają także prace w komorze Witos, która będzie miejscem wypoczynku i zabaw dla rodzin z dziećmi. W komorze Słowackiego już w maju będą mogli zanocować pierwsi goście.

- Zaaranżowane w nowoczesny sposób wyrobisko to komfortowy kompleks wypoczynkowo-noclegowy, z którego będą mogły skorzystać m.in. grupy szkolne - powiedział prezes spółki Kopalnia Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna, Marian Leśny. W komorze znajdą się także stanowiska multimedialne, czytelnia, miejsce na podziemną dyskotekę.

Bilet kupisz w internecie

Od marca bilet do kopalni soli można kupić również w internecie. Jest to sposób na uniknięcie długich kolejek, jakie w sezonie letnim ustawiają się do kas biletowych. W ubiegłym roku kopalnię soli odwiedziło ponad 1 mln turystów; ponad połowa z nich (52 proc.) to turyści zagraniczni.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Jest w niej prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór.

W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obecnie sól w Wieliczce uzyskuje się tylko poprzez utylizację zagrażających kopalni wód.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy