Reklama

Reklama

Nowe fakty o matce Jana Pawła II

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie znajdują się dwa groby Emilii Wojtyłowej. Jak to możliwe?

Do tej pory wiadomo było jedynie, że Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 roku, a jej grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Okazuje się jednak, że matka papieża ma dwa nagrobki. Dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odkryła, jaka historia się za tym kryje - podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Reklama

Obydwa nagrobki Emilii Wojtyłowej znajdują się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jeden z nich pochodzi z 1929 roku, drugi z 1934 roku. Dlaczego?

Okazuje się, że zmarła w 1929 roku Emilia została najpierw pochowana w grobie swoich krewnych, należącym do rodziny Kuczmierczyków. Po pięciu latach jednak została ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca - tłumaczy w rozmowie z KAI dr Milena Kindziuk. Nowy grób znajduje się w wojskowej części cmentarza.

Do dziś zachowały się oba nagrobki.

Z ustaleń dr Kindziuk wynika, że w 1934 roku ekshumowano nie tylko matkę Jana Pawła II, ale też jego dziadków - Marię i Feliksa Kaczorowskich oraz brata Edmunda, który zmarł w 1932 roku w wieku 26 lat.

Dziś w grobowcu w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego spoczywa także ojciec Karola Wojtyły, Karol Wojtyła senior, zmarły w 1941 roku.

Dokumenty, do których dotarła dr Kindziuk, pokazują też, że w wielu biografiach Jana Pawła II pojawiał się błąd. Podawano bowiem, że jego matka, Emilia, spoczęła najpierw w Wadowicach. Pochowano ją jednak od razu w Krakowie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje