Reklama

Reklama

Nazistowskie symbole na murze kirkutu w Oświęcimiu

Nazistowskie symbole umieścili na murze kirkutu w Oświęcimiu nieznani sprawcy. W niedzielę rano zauważyli je policjanci - podała rzecznik miejscowej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. Prezydent miasta wyraził oburzenie, a podległe mu służby zamalowały swastyki.

Nieznani sprawcy działali w nocy z soboty na niedzielę. "Policjanci wszczęli w tej sprawie postępowanie" - powiedziała Małgorzata Jurecka.

Reklama

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut w wydanym oświadczeniu wyraził oburzenie z powodu umieszczania nazistowskich symboli i stanowczo potępił takie działanie.

"Oświęcim jest miejscem, w którym takie akty zawsze będą potępiane. Mieszkańcy Oświęcimia zachowują pamięć o ofiarach Holocaustu. Oświęcim jest również symbolem wielowiekowego współżycia społeczności żydowskiej i chrześcijańskiej, a na Cmentarzu Żydowskim są pochowani mieszkańcy przedwojennego Oświęcimia. Takie działania godzą w naszą wspólną pamięć. Stanowczo potępiamy takie akty" - głosi oświadczenie.

Służby miejskie zamalowały nazistowskie symbole

Samorządowiec oczekuje szybkiego wykrycia i ukarania sprawców przez organy ścigania.

Rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała w niedzielę, że służby miejskie w porozumieniu z miejscowym Centrum Żydowskim zamalowały już nazistowskie symbole.

Oświęcimski kirkut został założony w końcu XVIII w. Przed II wojną światową było tu ok. 1,7 tys. macew. Niemcy wiele z nich wywieźli. Z wojennej pożogi ocalała tylko garstka.

Żydzi w Oświęcimiu zamieszkali w XV w. W 1588 r. powstała pierwsza synagoga. W 1636 r. król Władysław IV Waza nadał Żydom miasta Oświęcimia przywilej, w którym zapewnił im prawo zamieszkiwania, posiadania domów i posesji zarówno w mieście, jak i poza murami, a także prawo korzystania z synagogi i cmentarza. W momencie wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili ponad połowę 14-tysięcznej populacji Oświęcimia. Większość została zgładzona przez Niemców.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje