Reklama

Reklama

Miało być pole golfowe, będzie teren zielony. Białe Morza z nową koncepcją

Ogromne tereny należące do Krakowa, tzw. Białe Morza to blisko 35-hektarowa przestrzeń, która do niedawna miała być gigantycznym polem golfowym. Teraz pomysł na zagospodarowanie terenu jest inny, a całościowym planem zajmą się sami mieszkańcy.

Kraków.pl informuje, że zapadła decyzja w sprawie nowego wyglądu Białych Mórz. Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej, mówi serwisowi, że nowa koncepcja będzie się zasadzać na stworzeniu ogromnego terenu zielonego z obszarami rekreacyjnymi, ścieżkami rowerowymi i elementami parkowymi.

Ostateczna koncepcja powstanie z kolei w ramach warsztatów, na których mieszkańcy Krakowa będą mogli zgłaszać swoje uwagi i pomysły. W realizacji koncepcji pomogą też uniwersyteccy eksperci - czytamy.

Białe Morza - dawne zakłady sodowe

Teren, o którym mowa, to rozległa przestrzeń zajmująca blisko 35 hektarów - wskazuje serwis. Białe Morza znajdują się w dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, a w ich pobliżu mieszczą się Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Są to pozostałości po Krakowskich Zakładach Sodowych Solvay. Zamknięte w 1990 roku zakłady przeszły jednak do historii jako Białe Morza z uwagi na biały kolor poprzemysłowych pozostałości. Teren ten, choć zielony i rozległy, przez lata był dość zaniedbany.

Kilka lat temu miasto podpisało umowę z firmą, która zapowiedziała stworzenie w tym miejscu rozległego pola golfowego. Prace utknęły jednak w miejscu, a firma nie wywiązywała się z umowy dzierżawy. To spowodowało rozwiązanie kontraktu i batalię sądową o zwrot terenu. Przełom nastąpił pod koniec 2021 roku - przypomina lokalny serwis. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy