Reklama

Matka z rocznym dzieckiem utknęli w górach. Zignorowali ostrzeżenia

Troje turystów utknęło na odcinku Tatrzańskiej Magistrali pomiędzy Szczyrbskim Jeziorem a Popradzkim Stawem. Wcześniej zignorowali ostrzeżenia dotyczące zagrożenia lawinowego. Po dotarciu ratowników na miejsce okazało się, że pomocy potrzebują matka z rocznym dzieckiem oraz mężczyzna ważący 150 kilogramów.

Do zdarzenia w słowackich Tatrach doszło we wtorkowy wieczór. Informacje o nim przekazali ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Tatry, Słowacja. Ratownicy ruszyli z pomocą

To właśnie ich poproszono o pomoc trojgu turystów, którzy utknęli na odcinku Tatrzańskiej Magistrali pomiędzy Szczyrbskim Jeziorem a Popradzkim Stawem na Słowacji.

Jak czytamy w social mediach HZS, "nie uszanowali oni informacji o zagrożeniu lawinowym i kontynuowali wycieczkę tym szlakiem".

Ratownicy dotarli na miejsce na nartach i skuterach śnieżnych. Okazało się, że pomocy potrzebują matka z rocznym dzieckiem oraz mężczyzna ważący około 150 kilogramów. To on najmocniej "walczył" w głębokim śniegu. Szybko opadł z sił.

Reklama

Kobietę z dzieckiem przeprowadzono do Popradzkiego Stawu. Mężczyznę przewieziono tam na saniach, skuterem śnieżnym. Akcję ratunkową zakończono o północy.

Pogoda w Tatrach. Trudne warunki na szlakach

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrach panują skrajnie trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Szlaki są nieprzetarte i trudno dostępne. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach.

W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu takiego jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Od soboty cały obszar Tatr był zamknięty dla ruchu turystycznego i narciarskiego. Z tatrzańskich zboczy zeszło wiele dużych lawin śnieżnych. W miniony weekend lawiny potężnych rozmiarów zeszły samoistnie m.in. ze żlebów w okolice Morskiego Oka.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tatry | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy