Reklama

Kraków. Zabójstwo profesora AGH. Biegli stwierdzili niepoczytalność podejrzanego

Zarzut zabójstwa, przy uwzględnieniu, że sprawca działał w stanie niepoczytalności, przedstawiła prokuratura Leszkowi O. w toku śledztwa w sprawie śmierci profesora AGH Jana Targosza. Chodzi o zdarzenie, do którego doszło w domu profesora na osiedlu w Nowej Hucie w nocy z 5 na 6 lipca 2022 roku.

7 lipca zarzut zabójstwa 71-latka postawiono Leszkowi O. Teraz śledczy poinformowali o zmianie kwalifikacji prawnej czynu. 

Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Krakowie, "w toku śledztwa Leszkowi O. przedstawiono zarzut z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 1 k.k.", czyli zarzut zabójstwa, przy uwzględnieniu, że sprawca działał w stanie niepoczytalności. "W najbliższym czasie przewiduje się zakończenie śledztwa i skierowanie do sądu stosownej skargi" - poinformowała.

Reklama

- Czas trwania śledztwa wynika z konieczności przeprowadzenia niezbędnych czynności procesowych, w tym także kwestii związanych z poczytalnością lub nie osoby podejrzanej - i to jest najbardziej długotrwałe - wyjaśnił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko.

Podejrzany przebywa w areszcie.

Przyczyną zgonu ofiary były obrażenia zadane tępym narzędziem, co potwierdziły wyniki sekcji zwłok. Na ciele zmarłego odkryte zostały też inne obrażenia, m.in. w okolicach uda, a także złamania kości.

Pili wspólnie alkohol

Jak informowała w lipcu prokuratura, w sprawie zebrany został materiał dowodowy w postaci m.in. śladów krwi z miejsca zdarzenia, wstępnych wyników sekcji zwłok i fragmentów nagrania z telefonu komórkowego, które przedstawiają częściowy przebieg zdarzenia.

Prokuratura ustaliła wówczas, że przed zdarzeniem mężczyzna spotkał się ze swoim kolegą z lat szkolnych i wspólnie pili alkohol. Początkowo była tam też żona zmarłego, ale opuściła spotkanie i poszła spać - według ustaleń nie słyszała nic, co świadczyłoby o tym, że w jej domu dzieje się coś niepokojącego.

O tym, co wydarzyło się w nocy, pogotowie zawiadomił sam znajomy profesora, który zatrzymany został już przed domem zmarłego. Leszek O. był wtedy pod wpływem alkoholu i nie mógł wyjaśnić, jaki był przebieg tego zdarzenia.

Na miejscu znalezione zostało narzędzie, którym zadano jedno z obrażeń, a także inne ślady i dowody. Zabezpieczony został również monitoring zamontowany w pobliżu domu.

Jan Targosz był doktorem habilitowanym inżynierem, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama