Reklama

Reklama

Kraków: W archidiecezji szkolą przed wakacyjnymi wyjazdami

W archidiecezji krakowskiej odbędzie się specjalistyczne szkolenie z zakresu profilaktyki przemocy i wykorzystywania seksualnego małoletnich - informuje ks. Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka. Wezmą w nim udział organizatorzy wakacyjnych rekolekcji i wyjazdów dla dzieci i młodzieży - w sumie około 500 osób.

Projekt "Bezpieczne wakacje" jest organizowany na prośbę metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego.

Reklama

- Przekazywanie kompetentnej wiedzy w tematyce przemocy i wykorzystywania seksualnego jest pierwszym krokiem prewencji. Chodzi nam o budowanie większej świadomości i wrażliwości, aby dzieci i młodzież były bezpieczne w każdym miejscu, w którym żyją, uczą się i modlą, bawią i odpoczywają - tłumaczy ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka, które ma przeprowadzić szkolenie.

Jak informują organizatorzy, uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę na temat rodzajów przemocy, rozpoznawania symptomów oraz następstw psychologicznych traumy wykorzystania seksualnego, zasad pomocy i rozmowy z osobą małoletnią i jej rodzicami o krzywdzie. Zapoznają się również z aktualnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi ochrony prawnej seksualności dziecka oraz kodeksem dobrych praktyk i zachowań chroniących ludzką intymność.

Księża, klerycy, liderzy grup kościelnych

W szkoleniu wezmą udział księża, klerycy, animatorzy oraz liderzy grup i ruchów kościelnych, którzy organizują różnego rodzaju rekolekcje i wyjazdy z dziećmi i młodzieżą w czasie wakacji. Zajęcia z zakresu prawa, psychologii i pedagogiki poprowadzą wykładowcy Podyplomowego Studium Profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży na Akademii Ignatianum w Krakowie: dr Estera Twardowska-Staszek, dr Ewa Dziewońska, dr Anna Seredyńska oraz dr Krzysztof Biel SJ.

Ze względu na liczbę uczestników, szkolenie przeprowadzone będzie w dwóch terminach, 18 i 25 maja, w sali konferencyjnej przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Pomysł przeprowadzenia takiego spotkania powstał w lutym tego roku podczas rozmów Rady Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej z abp Markiem Jędraszewskim. Szkolenie zostało przygotowane przez Duszpasterstwo Młodzieży i Zespół ds. Prewencji Archidiecezji Krakowskiej oraz działające przy Akademii Ignatianum w Krakowie Centrum Ochrony Dziecka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne