Reklama

Reklama

Kraków otrzymał tabletki jodku potasu na wypadek skażenia radioaktywnego

Kraków otrzymał od wojewody 1,38 mln tabletek ze stabilnym jodkiem potasu. W sytuacji awaryjnej - np. użycia broni nuklearnej czy poważnej awarii elektrowni jądrowej - będą one dystrybuowane w miejscach, w których zazwyczaj organizowane są siedziby obwodowych komisji wyborczych. Takich punktów w Krakowie będzie 186, aby w razie potrzeby sprawnie zaopatrzyć wszystkich mieszkańców i uniknąć ewentualnych kolejek. Łącznie do Małopolski trafiło 5,5 mln takich tabletek.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie (np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych na Ukrainie). Aby jak najlepiej przygotować się na taką sytuację, samorząd opracował procedurę dystrybucji.

Jodek potasu ma być wydawany każdej osobie bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu. Preparat będzie dostępny w lokalu, gdzie zazwyczaj znajduje się siedziba obwodowej komisji wyborczej. W przypadku Krakowa są to szkoły, przedszkola, żłobki oraz domy kultury.

Reklama

Kierownikiem punktu będzie dyrektor placówki, na której terenie zostanie zorganizowane wydawanie preparatu ze stabilnym jodem. W każdym miejscu wydawania preparatu będą co najmniej cztery osoby (pracownicy danej placówki, urzędu miasta, straży miejskiej lub Ochotniczej Straży Pożarnej).

Małopolska. Tabletki jodku potasu 

- Małopolska jest przygotowana do działań związanych z ewentualnością wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. W ocenie ekspertów ryzyko jest niewielkie, niemniej poleciłem wszystkim służbom traktowanie tej sprawy jako procedury wynikającej z zarządzania kryzysowego, a zatem priorytetowo. Schemat dystrybucji jodku potasu został w Małopolsce opracowany i jest wdrażamy zgodnie z dyspozycjami ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ze względu na skalę działań konieczne jest ścisłe współdziałanie wszystkich poziomów administracji, w tym szerokie zaangażowanie wójtów, burmistrzów i prezydentów jako szefów zarządzania kryzysowego na swoim terenie. Jesteśmy w stałym kontakcie, odbywają się kolejne wideokonferencje poświęcone temu tematowi. Całość działań jest koordynowana z poziomu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - dodaje Kmita.

Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Reklama

Reklama

Reklama