Reklama

Reklama

Kraków: Na terenie dawnego obozu Płaszów pies odkopał ludzkie szczątki

Jak podaje Radio Kraków, znaleziska dokonał mężczyzna, który wybrał się z psem na spacer na teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w krakowskim Płaszowie. Zwierzę zaczęło kopać w ziemi. W pewnym momencie właściciel zauważył, że pies natknął się na ludzką czaszkę.

Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol policji. Jak podaje Mariusz Ciarka z małopolskiej policji, cytowany przez Radio Kraków, wezwano wyspecjalizowanych techników, a czaszka została przewieziona do zakładu medycyny sądowej. Według wstępnych oględzin pochodzi ona z czasów II wojny światowej.

Obóz w Płaszowie

Niemiecki obóz pracy przymusowej, później przekształcony w obóz koncentracyjny KL Plaszów, powstał w 1942 roku. Jak przypomina Radio Kraków, w ciągu dwóch lat do obozu trafiło się od 50 do 150 tysięcy osób, głównie z Małopolski.

Dziś teren dawnego obozu to "cmentarz, na którym leżą szczątki tysięcy ofiar hitlerowców" - podkreśla Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Teren jest jednak słabo oznaczony, a wielu mieszkańców Krakowa nawet nie wie, że taki obóz znajdował się w Płaszowie.

Reklama

 
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne