Reklama

Kraków: Magistrat podał najczęściej nadawane imiona wśród dzieci

Jan i Hanna to najpopularniejsze imiona, jakie były najczęściej nadawane nowonarodzonym dzieciom w Krakowie - wynika z danych opublikowanych przez urząd miejski stolicy Małopolski. Jakkolwiek Jan triumfował już w zeszłym roku, tak Hanna zdetronizowała Zofię.

W Krakowie najbardziej popularnym imieniem męskim nadawanym przez świeżo upieczonych rodziców był Jan, notujący 285 wskazań. Z kolei wśród imion żeńskich najczęściej wybierano Hannę - 250 razy.

Imiona nadawane w Krakowie. W 2022 roku królują Jan i Hanna

Na podium wśród imion męskich znalazł się także Jakub (268) oraz Antoni, ustępujący drugiego miejsca zaledwie jednym wskazaniem. Następne pozycje zajęli: Aleksander (259), Franciszek (249), Leon (230), Nikodem (216), Adam (192) i Stanisław (174).

Natomiast poza Hanną, najpopularniejszymi nadawanymi imionami żeńskimi były Zuzanna (232) oraz Emilia (222). Zeszłoroczna triumfatorka, Zofia, znalazła się w najnowszym zestawieniu dopiero na czwartym miejscu, notując wynik 220 wskazań. Na kolejnych miejscach znalazły się: Laura (212), Alicja (206), Maja (203), Julia (202), Oliwia (186) oraz Maria (153).

Reklama

Wśród najrzadziej nadawanych imion żeńskich znalazły się: Dobrawa, Flora, Marcela, Teodozja i - niegdyś bardzo popularna - Elżbieta. Z kolei wśród najrzadszych imion męskich znaleźli się: Dorian, Egor, Gracjan, Kordian i Wit.

Urząd notuje spadek liczby urodzeń

Jak przekazał krakowski magistrat w ostatnich latach w stolicy Małopolski notuje się spadek liczby narodzin. Do końca ubiegłego miesiąca w urzędzie stanu cywilnego sporządzono 13 792 akty urodzenia i - podobnie jak w dwóch ostatnich latach - w 2022 roku urodziło się więcej chłopców (7 031) niż dziewczynek (6 762). W 2021 roku jednak urodziło się 14 546 dzieci.

Zobacz też: Utknęliśmy w pułapce niskiej dzietności i co dalej?

Urząd podkreśla, że statystka aktów urodzenia nie jest równoznaczna z datą narodzin, lecz z chwilą rejestracji niemowlaka w urzędzie, co przeważnie dzieje się na kilka dni po urodzeniu. To z tego powodu dane za konkretny rok podawane są wraz z początkiem grudnia i obejmują także dzieci, które przyszły na świat jeszcze w końcówce poprzedniego roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | popularne imiona | noworodki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy