Reklama

Koronawirus w Małopolsce. "Jest już trzecia fala epidemii"

Trzecia fala epidemii jest już w Małopolsce – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Jego zdaniem widać to po liczbie hospitalizowanych.

- Trzecia fala epidemii jest już w Małopolsce. Widzimy to po wynikach - zwiększyła się liczba hospitalizowanych pacjentów z covidem. Zaledwie w ciągu trzech tygodni ta liczba przekroczyła 200 pacjentów w Małopolsce - powiedział wojewoda Łukasz Kmita podczas briefingu przed DPS-em w Olkuszu.

Zauważył, że druga, jesienna, fala epidemii pokazała, że choroba jest najbardziej niebezpieczna dla seniorów, dlatego miejsca takie jak DPS-y, które szczególnie pomagają osobom starszym, potrzebują dodatkowego wsparcia.

- Polski rząd przeznaczył dodatkowe wsparcie dla domów pomocy społecznej. W całej Małopolsce ponad 5 mln zł trafi do domów pomocy społecznej - powiedział Kmita. W ubiegłym roku rządowa pomoc dla DPS-ów w Małopolsce wyniosła ponad 12 mln zł.

Reklama

Wojewoda: To bohaterstwo XXI wieku

We wtorek województwo rozpoczęło dystrybucję kolejnych pieniędzy dla DPS-ów. Pierwszy otrzymał je Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu. Wojewoda przekazał tej placówce symboliczny czek na 100 tys. zł. Dzięki tym finansom ośrodek będzie mógł kupić środki ochrony osobistej i dodatkowy sprzęt.

Zobacz też: Prawie osiem tysięcy nowych zakażeń

- Kryteria przydziału środków są transparentne. O wysokości środków decyduje liczba podopiecznych i pracowników. Każdy dom otrzyma wsparcie - mówił wojewoda.

Kmita podziękował zespołom DPS-ów. - Wielu pracowników wykazało się heroiczną postawą. Ci, którzy już przeszli chorobę, często nie wracali do domów, zostawali przy zakażonych pacjentach. To jest bohaterstwo XXI wieku. O tym zawsze będziemy pamiętać - podkreślił Kmita.

Poinformował, że w małopolskich domach pomocy społecznej zaszczepionych jest 70 proc, mieszkańców i 25 proc. pracowników. W tym momencie w DPS-ach zakażone są trzy osoby.

W DPS-ie w Olkuszu COVID-19 przeszło ponad 60 proc. mieszkańców i 50 proc. pracowników.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy