Reklama

Konsekracja dziewic na Wawelu. Kolejne kobiety ślubowały życie w czystości

Na Wawelu miała miejsce kolejna konsekracja dziewic. W czwartek, podczas uroczystej eucharystii, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Janusz Mastalski udzielił konsekracji trzem kobietom. Na tę chwilę, w Polsce jest 397 dziewic konsekrowanych, najwięcej - 57- w diecezji krakowskiej.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, kobiety należące do stanu dziewic Archidiecezji Krakowskiej przychodzą do katedry wawelskiej na uroczystą mszę św. połączoną z obrzędem konsekracji dziewic.

Jak podaje "Gazeta Krakowska", "stan dziewic w naszym regionie powiększył się w tegoroczne święto o kolejne trzy panie, w wieku od ok. 30 do 50 lat. Jedna z tych osób jest pielęgniarką, druga księgową, a trzecia pracuje w firmie żywnościowej".

Zadania dziewic konsekrowanych. "Zobowiązują się do życia w czystości"

Jak pisze "Gazeta Krakowska", kobiety, które decydują się na taką formę życia, podczas uroczystej mszy św. muszą odpowiedzieć na pytanie biskupa: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?"

Reklama

Składają również jeden ślub: zobowiązują się do życia w czystości

"Do ich obowiązków należy po pierwsze modlitwa, później pokuta, dalej angażowanie się w te dzieła, które są dostępne dla danej osoby, czyli co kto może, jaki ma charyzmat, jakie ma zdolności, jakie ma możliwości czasowe, zdrowotne, finansowe. Ważne jest, że mają się angażować" - wymienia w rozmowie z "Gazetą Krakowską" ks. prał. Stanisław Szczepaniec, delegat biskupa odpowiedzialny za duszpasterstwo Stanu Dziewic w Archidiecezji Krakowskiej.

"Dziewica konsekrowana powinna się zaangażować tam, gdzie może, w to, żeby głosić Ewangelię, pomagać ludziom wierzyć, żyć według wiary" - dodaje.

Warunki dopuszczenia do konsekracji

Warunkami, które muszą spełnić kobiety, chcące wziąć udział w konsekracji, są m. in.: Obowiązek ukończenia 25 lat i uprzednie życie w czystości. Oprócz tego muszą przysiąc, że wytrwają w czystości oraz będą żyły w służbie Kościołowi i bliźnim.

Kobieta, które chce zostać dziewicą konsekrowaną, musi zwrócić się do biskupa diecezji, pokazując odpowiednie zaświadczenia, jak np. świadectwo chrztu czy opinię proboszcza.

Powrót Kościoła do konsekracji dziewic

Zaślubiny świeckich osób z Kościołem długo pozostawały w cieniu. Kościół powrócił do konsekracji dziewic w latach 60. ubiegłego wieku za sprawą papieża Pawła VI. Z kolei Jan Paweł II podczas syndou biskupów w Rzymie przypomniał o praktyce wdowieństwa konsekrowanego.

W Polsce pierwszą dziewicą konsekrowaną była Józefa Szłykowicz i przez wiele lat pełniła rolę jedynej przedstawicielki tej grupy. Natomiast pierwszym wdowcem konsekrowanym został w 2010 roku Andrzej Grzegorski.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wawel | Kraków | Kościół | dziewice konsekrowane

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy