Konsekracja dziewic na Wawelu. Kolejne kobiety ślubowały życie w czystości
Na Wawelu miała miejsce kolejna konsekracja dziewic. W czwartek, podczas uroczystej eucharystii, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Janusz Mastalski udzielił konsekracji trzem kobietom. Na tę chwilę, w Polsce jest 397 dziewic konsekrowanych, najwięcej - 57- w diecezji krakowskiej.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, kobiety należące do stanu dziewic Archidiecezji Krakowskiej przychodzą do katedry wawelskiej na uroczystą mszę św. połączoną z obrzędem konsekracji dziewic.
Jak podaje "Gazeta Krakowska", "stan dziewic w naszym regionie powiększył się w tegoroczne święto o kolejne trzy panie, w wieku od ok. 30 do 50 lat. Jedna z tych osób jest pielęgniarką, druga księgową, a trzecia pracuje w firmie żywnościowej".
Zadania dziewic konsekrowanych. "Zobowiązują się do życia w czystości"
Jak pisze "Gazeta Krakowska", kobiety, które decydują się na taką formę życia, podczas uroczystej mszy św. muszą odpowiedzieć na pytanie biskupa: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?".
Składają również jeden ślub: zobowiązują się do życia w czystości.
"Do ich obowiązków należy po pierwsze modlitwa, później pokuta, dalej angażowanie się w te dzieła, które są dostępne dla danej osoby, czyli co kto może, jaki ma charyzmat, jakie ma zdolności, jakie ma możliwości czasowe, zdrowotne, finansowe. Ważne jest, że mają się angażować" - wymienia w rozmowie z "Gazetą Krakowską" ks. prał. Stanisław Szczepaniec, delegat biskupa odpowiedzialny za duszpasterstwo Stanu Dziewic w Archidiecezji Krakowskiej.
"Dziewica konsekrowana powinna się zaangażować tam, gdzie może, w to, żeby głosić Ewangelię, pomagać ludziom wierzyć, żyć według wiary" - dodaje.
Warunki dopuszczenia do konsekracji
Warunkami, które muszą spełnić kobiety, chcące wziąć udział w konsekracji, są m. in.: Obowiązek ukończenia 25 lat i uprzednie życie w czystości. Oprócz tego muszą przysiąc, że wytrwają w czystości oraz będą żyły w służbie Kościołowi i bliźnim.
Kobieta, które chce zostać dziewicą konsekrowaną, musi zwrócić się do biskupa diecezji, pokazując odpowiednie zaświadczenia, jak np. świadectwo chrztu czy opinię proboszcza.
Powrót Kościoła do konsekracji dziewic
Zaślubiny świeckich osób z Kościołem długo pozostawały w cieniu. Kościół powrócił do konsekracji dziewic w latach 60. ubiegłego wieku za sprawą papieża Pawła VI. Z kolei Jan Paweł II podczas syndou biskupów w Rzymie przypomniał o praktyce wdowieństwa konsekrowanego.
W Polsce pierwszą dziewicą konsekrowaną była Józefa Szłykowicz i przez wiele lat pełniła rolę jedynej przedstawicielki tej grupy. Natomiast pierwszym wdowcem konsekrowanym został w 2010 roku Andrzej Grzegorski.