Reklama

Kolejne zapadlisko w Trzebini. Trzecie w ciągu dwóch tygodni

W Trzebini pojawiło się kolejne zapadlisko. To trzecia w ostatnich tygodniach i 16. od sierpnia minionego roku dziura, która powstała w regionie. Tym razem ziemia zapadła w okolicy cmentarza na osiedlu Gaj - podają media.

Zapadlisko powstało około godziny 13:00. Na miejscu pojawili się strażacy. Dziura miała średnicę sześciu metrów i była podobnej głębokości

Dziennikarz Radia Kraków Bartek Ziaja, powołując się na strażaków, przekazał, że to już trzecie zapadlisko w ciągu dwóch tygodni.

Radio informuje jednocześnie o obawach mieszkańców, którzy "czekają tylko na kolejną dziurę". - Coraz bardziej boimy się o swoje bezpieczeństwo. Tylko przyjeżdżają, zasypują i odjeżdżają - mówią ich rozmówcy.

Trzebinia: Ziemia zapada się co kilka dni

Pierwsze w tym roku zapadlisko w Trzebini pojawiło się 6 stycznia przy ul. Jana Pawła II. Powstała wówczas dziura o średnicy trzech i głębokości dwóch metrów

Reklama

Kilka dni później, 10 stycznia, ziemia zapadła się na osiedlu Siersza w pobliżu domu kultury przy ul. Grunwaldzkiej. - Ma około dwóch metrów średnicy i dwóch metrów głębokości - informował st. kpt. mgr inż. Piotr Bębenek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. Lej pochłonął 61 ciał

Gazeta Krakowska przekazała, że osobne zapadliska powstały też w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Sylwestra. Wówczas ziemia zapadła się przy ogrodzeniu prywatnej posesji, na ogródkach działkowych i nieużytkach.

Najbardziej spektakularne zapadlisko pojawiło się w Trzebini we wrześniu, kiedy to ziemia osunęła się na cmentarzu na osiedlu Gaj. Powstał lej o głębokości 10 metrów i średnicy 20 metrów. Pochłonął on 61 ciał z 40 grobów. Cmentarz został wówczas zamknięty, a samo zapadlisko zasypane. Biegli uznali bowiem, że przeprowadzenie ekshumacji nie będzie możliwe. 

Jako jeden z powodów tak licznych osunięć się ziemi w regionie wskazywana jest działalność Kopalni Węgla Kamiennego Siersza, która została zamknięta w 2001 roku. W jej chodnikach znajduje się woda, która podnosi się i wypłukuje grunt, zwłaszcza przy okazji ulewnych deszczów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Trzebinia | zapadlisko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy