Reklama

Kaczyński na Podhalu: "To jest klasyczny błąd"

​Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek w Nowym Targu, że stolica Podhala musi być połączona dwupasmówką z resztą kraju. Skrytykował rząd za niezrealizowanie tej inwestycji.

Kaczyński zwrócił uwagę, że obecnie rządzący wpisali projekt realizacji na lata 2015-2023 dwupasmowej zakopianki na odcinku Lubień - Rabka, ale nie ma w tym planie dalszego odcinka Rabka - Nowy Targ.

"To jest klasyczny błąd. Władze powołują się na to, że ten odcinek nie jest już objęty siecią ogólnoeuropejską TNT i nie może być finansowany ze środków europejskich. My musimy budować taką sieć połączeń krajowych, które będą rozwiązywały problemy społeczne, ekonomiczne, problemy realnie istniejące. Nowy Targ musi być połączony z pozostałą częścią Polski drogą dwupasmową, bo to zapewni miastu prawidłowy rozwój i wypełnianie lokalnej, ale bardzo ważnej funkcji w szczególnym miejscu kraju, jakim jest Podhale" - mówił Kaczyński.

Reklama

Prezes PiS zaznaczył, że Podhale to ogromny ośrodek turystyczny. "To wyjątkowo piękna ziemia, którą można określić perłą Polski. Ta perła powinna być zadbana, odpowiednio oprawiona, a niestety nie jest. Obiecuję, że my to zmienimy, jeżeli dojdziemy do władzy" - przekonywał.

Kaczyński powiedział, że jeżeli w przyszłości nie powiodą się negocjacje finansowania dwupasmówki do Nowego Targu ze środków UE, to będzie ona realizowana ze środków budżetowych. Jego zdaniem wielkie inwestycje mogą być realizowane z własnych środków. "Są nawet sprawniej przeprowadzane, bo nie obowiązują tu długotrwałe procedury" - powiedział. Podał tu przykład falochronu chroniącego gazoport wybudowany bez wykorzystania środków unijnych.

Szef PiS zapowiedział też w Nowym Targu, że rząd PiS będzie chciał wprowadzić tak zwany pakiet demokratyczny, postulowany przez tą partię od wielu lat. Ma on umacniać funkcję kontrolną opozycji w parlamencie. "To będzie rząd, który nie będzie prowadził żadnych wojen. To będzie rząd, który ma wielki plan dla Polski w sferze ekonomicznej, społecznej i w sferze odnoszącej się do przemian naszego państwa, jego umocnienia i bezpieczeństwa" - mówił Kaczyński. Przekonywał, że ma odpowiednią ekipę do sprawowania władzy i zaprezentował kandydatów do parlamentu z okręgu nowosądeckiego.

Poniedziałkowa wizyta prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w województwie małopolskim rozpoczęła się w Krościenku nad Dunajcem od złożenia kwiatów na symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszki upamiętniającym jego uprowadzenie i zabójstwo przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W poniedziałek przypada 31. rocznica tego wydarzenia. Symboliczny grób kapelana Solidarności w kształcie litery V znajduje się przy kościele Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy