Jezuici przepraszają za zhańbionego zakonnika. Jego mozaiki zdobią sanktuarium w Krakowie
"Wszystkich gorąco prosimy o przebaczenie. Przede wszystkim ofiary, które w przeszłości nie zostały wysłuchane" - czytamy w oświadczeniu słoweńskich jezuitów na temat Marko Rupnika, ekskomunikowanego za wieloletnie zmuszanie zakonnic do współżycia. Rupnik był cenionym teologiem i artystą. Jego mozaiki zdobią sanktuarium im. św. Jana Pawła II w Krakowie, a także wiele innych kościołów na świecie.
Oświadczenie słoweńskich jezuitów cytuje katolicki serwis więź.pl. W dokumencie datowanym na 6 stycznia czytamy m.in.:
"Świadectwa zakonnic dotyczące różnych form przemocy oraz znęcania się nad nimi przez ks. Rupnika głęboko nami wstrząsnęły. (...) Oczywiste jest, że jako prowincja w przeszłości nie potrafiliśmy wysłuchać ofiar i podjąć odpowiednich działań, aby wyjaśnić sprawy i położyć kres cierpieniom skrzywdzonych przez ks. Rupnika. W pełni akceptujemy i rozumiemy oburzenie, złość i rozczarowanie ofiar oraz ich bliskich".
W dalszej części oświadczenia jezuici proszą o wybaczenie ofiary - głównie siostry zakonne.
Przypomnijmy, że 68-letni Marko Ivan Rupnik został ekskomunikowany przez Watykan. Informację o tym ujawniono z opóźnieniem - 15 grudnia.
Jak ustalili dziennikarze śledczy włoskiej gazety "Domani", Rupnik dopuszczał się nadużyć co najmniej od lat 80. Dokładna liczba jego ofiar nie jest znana. Jedna z sióstr twierdzi, że było ich "co najmniej 20".
Słynny w kościelnych kręgach teolog i artysta miał zastraszać zakonnice i zmuszać je do współżycia. Mówił im przy tym m.in., że "będą jak Trójca Święta" - relacjonowała jedna z ofiar.
Generał jezuitów Arturo Marcelino Sosa Abascal potwierdził, że o. Marko Rupnik wykorzystywał psychicznie i seksualnie siostry zakonne.
Marko Rupnik uznawany był za wybitnego mozaikarza. Jego dzieła zdobią dziesiątki miejsc na świecie m.in. w Watykanie czy Lourdes.
Mozaikami Rupnika wypełnione jest również wnętrze kościoła im. św. Jana Pawła II w Krakowie. Informuje o tym obszernie m.in. Małopolski Serwis Informacyjny Dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II.
Dzieła zhańbionego zakonnika, jak podawał "Gość Niedzielny", znajdziemy także w Kościele Matki Bożej Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach.
Ojciec Rupnik był w Polsce częstym gościem. Jeszcze jesienią 2022 r. prowadził rekolekcje w trakcie XIX Dni Duchowości Biblijnej w Krakowie.