Reklama

Reklama

Grób Pański u oo. pijarów z motywem śmierci - triumfującej i pokonanej

Śmierć triumfująca i śmierć pokonana to główny motyw tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. pijarów w Krakowie. Autorem projektu jest doktorant krakowskiej ASP Łukasz Murzyn.

Ojcowie pijarzy przez wiele lat urządzali Grób Pański samodzielnie, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów społecznych. Aranżacje często były kontrowersyjne. Od dwóch lat ogłaszany jest konkurs kierowany do artystów profesjonalnych, architektów i studentów uczelni artystycznych.

Reklama

W tym roku wchodzący do krypty zobaczą czarną taflę szkła, a na niej delikatnie zaznaczony kontur ludzkiej postaci. W przetarciu czerni na szybie widać monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Identyczna tafla szkła leży roztrzaskana na posadzce, a nad nią unosi się czerwona tkanina nawiązująca do sztandaru zmartwychwstałego Chrystusa, który zwyciężył nad śmiercią.

- To próba plastycznego zmierzenia się ze śmiercią triumfującą i śmiercią pokonaną - mówił Łukasz Murzyn. - Z jednej strony mamy Najświętszy Sakrament zatopiony w czerni, w ludzkiej śmierci. Z drugiej strony śmierć unicestwiona, potrzaskana, ze sztandarem zwycięskiego Chrystusa. Dla mnie istotne było to, że tafla szkła jest błyszcząca i będą się w niej odbijać ludzie, którzy przyjdą się tutaj modlić. Widzimy samych siebie, to prowokacja do tego, żeby zmierzyć się z tematem śmierci - dodał artysta.

Autor podkreślił, że nie chciał nawiązywać do wydarzeń z ostatniego roku. - Świadomie nie starałem się tutaj wpisać jakichś podtekstów społecznych czy politycznych - powiedział.

- Nie wiem, czy ta praca będzie przemawiać do wszystkich, ale do osób o minimalnej choćby wrażliwości artystycznej na pewno tak. Ciemna płyta szła kojarzy się ze śmiercią, której każdy z nas doświadczy, ale za tą ciemną taflą jest jasne światło skierowane na Eucharystię, która jest życiem. To zmuszanie ludzi do głębszego myślenia - mówił rektor Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie, ks. dr Mieczysław Rolka.

- Choć autor nie kierował się aktualnymi wydarzeniami, takimi jak tsunami w Japonii czy katastrofa smoleńska, nie jestem odosobniony w tym, że patrząc na tę aranżację kojarzę kawałki rozbitego szkła z rozbitym życiem - dodał ks. Rolka.

Organizatorzy konkursu zaznaczyli, że tematyka grobu oprócz charakterystycznych elementów liturgicznych może nawiązywać do współczesnych problemów moralnych oraz wydarzeń m.in. beatyfikacji Jana Pawła II. Jednak w żadnej z kilku nadesłanych prac akurat ten wątek się nie pojawił. Jurorzy uznali, że zgłoszone projekty nie są na tyle dojrzałe i dobre, by je realizować. Dlatego aranżację grobu powierzono Łukaszowi Murzynowi, który wygrał konkurs przed rokiem.

W 2010 r. głównym tematem Grobu Pańskiego była 70. rocznica zbrodni katyńskiej, w 2009 r. problem aborcji i eutanazji, a tok wcześniej "Jezus Chrystus w hipermarkecie".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL