Reklama

Reklama

Duża inwestycja pod Krakowem coraz bliżej. GDDKiA informuje o ważnej decyzji

Podkrakowski Zabierzów wreszcie doczeka się obwodnicy. Wojewoda Małopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji w ciągu drogi krajowej nr 79. Rozpoczęto poszukiwanie wykonawcy.

Zabierzów od lat zmaga się z natężonym ruchem samochodów. Powstająca wokół infrastruktura oraz bliskość Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie sprawia, że obszar cieszy się popularnością nie tylko wśród inwestorów, ale także turystów. Dodatkowo przebiegająca tam droga krajowa nr 79 prowadzi ruch pomiędzy Krakowem a zachodnią Małopolską i Śląskiem. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w latach 2020/2021 przez Zabierzów przejeżdżało średnio na dobę 21,4 tys. pojazdów.

Obwodnica Zabierzowa: Trwa przetarg na wykonawcę

Teraz wreszcie ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z centrum miejscowości. Jak podaje GDDKiA, "ponad 10-kilometrowa obwodnica Zabierzowa nie tylko ominie tereny zabudowane, a jednocześnie obsłuży tereny przyległe, dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie. Powstaną obiekty inżynierskie, w tym tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo".

Reklama

Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Zabierzowa. Jego zadaniem "będzie wybudowanie drogi głównej ruchu przyspieszonego, o długości około 10,3 km wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą. Na zakończenie inwestycji konieczne będzie opracowanie dokumentacji powykonawczej i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie".

Kiedy powstanie obwodnica Zabierzowa?

Kiedy można się spodziewać faktycznego powstania obwodnicy Zabierzowa? Tego GDDKiA na razie nie zdradza. Wiadomo jedynie, że wykonawcy postawiono termin 37 miesięcy na wykonanie wszystkich prac wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Przy czym do tego czasu nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 16 grudnia do 15 marca.

Czytaj też: Pogoda na tydzień: Termometry znów pokażą 36 stopni. Gdzie będzie najcieplej?

Używasz środków na kleszcze lub komary? Te błędy mogą się skończyć tragicznie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy