Reklama

Reklama

Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL

Muzeum PRL-u w Nowej Hucie już w najbliższą sobotę zaprezentuje swoją nową wystawę "Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL". Będzie to obrazowa opowieść o spełecznym wymiarze PRL-u przez pryzmat sportu.

Ekspozycję będzie można oglądać, gdy zainteresowanie całej Polski skupiać będzie się wokół piłki. Kibice - ci mniej lub bardziej zapaleni - będą mogli przejść się PRL-owskim podwórkiem, z trzepakiem z "tamtych" czasów, przysiąść w piłkarskiej szatni, dotknąć rozprutej piłki, która lata swojej świetności miała przed urodzeniem się współczesnej młodzieży, zobaczyć rekonstrukcję piłkarskiego stadionu, czy bar dla kibiców rodem z "Piłkarskiego pokera".

Reklama

W PRL-u piłkarzom kibicował każdy. Sukcesy reprezentacji z jednej strony rekompensowały codzienne braki, z drugiej - napawały narodową dumą. Nowa wystawa czasowa w Muzeum PRL-u (oddział Muzeum Historii Polski) przywołuje wspomnienia i odświeża wielkie futbolowe emocje sprzed trzydziestu, czterdziestu lat.

Buty, getry, piłka i wspomnienia

- Chyba najcenniejszymi eksponatami, jakie dostaliśmy, są buty, getry oraz piłka z lat 40. ubiegłego wieku. Użyczył nam ich Stanisław Chemicz (znany krakowski trener, w przeszłości piłkarz) - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, kierownik krakowskiego oddziału Muzeum Historii.

- Jako człowiek interesujący się historią sportu oraz jako trener i gracz uważam, że młodzież powinna mieć dostęp do tych rzeczy. Chcę, by młodzi zrozumieli zainteresowali się przeszłością i zrozumieli ją - powiedział Stanisław Chemicz.

Rekwizytem szczególnie przyciągającym uwagę będzie Fiat 128 Coupe z 1975 r. - Szukałem tego modelu samochodu przez trzy lata. W końcu znalazłem go we Wrocławiu i kupiłem od jego pierwszej właścicielki. Teraz auto jest w takim samym stanie jak w l. 70. Kiedy skończy się wystawa zabiorę je z powrotem, dokonam remontu blacharskiego i będę nim jeździł - mówił obecny właściciel pojazdu i kolekcjoner starych przedmiotów. Takim samym modelem jeździł po Krakowie piłkarz "Wisły" i reprezentant Polski Marek Kusto.

Kazik oprowadzi dzieci

Irena Sośnicka z Muzeum PRL-u podkreśliła edukacyjny charakter wystawy. Przewodnikiem dzieci będzie Kazik, chłopczyk narysowany na ścianie muzeum. - Oprócz historycznych przedmiotów sportowych pokaże im on stary trzepak z podwórka, na którym coraz mniej spędzają czasu, bo wybierają rozrywki, jakich dostarcza internet - zaznaczyła.

Muzeum PRL-u to krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zostało powołane w 2008 r. Od tej zorganizowało kilka ekspozycji czasowych, m.in. "PROjekt hardKOR", oraz ścieżkę edukacyjną "Włóż buty, przyjdź do Huty". Realizowało także inscenizacje oraz gry uliczne poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne