Reklama

Reklama

CBA zatrzymało cztery osoby. Brali łapówki za załatwianie lokali?

CBA zatrzymało cztery osoby, które w zamian za łapówki miały załatwiać atrakcyjne lokale w Krakowie - dowiedziała się PAP. Dwoje z nich, które miały powoływać się na wpływy w administracji miasta, odpowie za udzielenie płatnej protekcji. Sąd zdecydował umieścić te osoby w areszcie.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził informację o zatrzymaniach. "Funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch pośredników, biznesmena i krakowskiego lekarza" - powiedział PAP Kaczorek.

Kaczorek poinformował, że pośrednicy - Robert F. i Małgorzata P. powoływali się na wpływy w administracji samorządowej. W śledztwie okazało się, że oboje w zamian za łapówki podejmowali się pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych - mówił.

Lokale w centrum Krakowa

"Wszystkie oferowane przez nich nieruchomości usytuowane są w atrakcyjnych częściach Krakowa - niedaleko Rynku i w okolicach Wawelu" - powiedział Kaczorek.

Reklama

Śledztwo CBA w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, która pośrednikom postawiła zarzuty płatnej protekcji - poinformował w piątek PAP rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko.

Prokurator poinformował, że 46-letniemu Robertowi F. i 45-letniej Małgorzacie P. przedstawione zostały zarzuty szeregu przestępstw płatnej protekcji, a po przesłuchaniu ich prokurator skierował do sądu wniosek o areszt. Sąd przychylił się w piątek do tego wniosku, biorąc pod uwagę wysoką karę grożącą zatrzymanym oraz obawę matactwa.

Zatrzymania, to efekt wielomiesięcznego śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wynajmie różnym podmiotom gospodarczym przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie nieruchomości w ścisłym centrum Krakowa.

Będą kolejne zatrzymania?

Kilka osób zostało zatrzymanych przez CBA we wtorek 20 lutego w jednej z restauracji w centrum Krakowa, w trakcie przekazywania pieniędzy przeznaczonych na łapówki dla urzędników w zamian za wygranie przetargu na nieruchomość przez konkretną osobę. W toku czynności zabezpieczono między innymi samochód marki porsche cayenne z 2015 roku o wartości kilkuset tysięcy złotych, należący do Roberta F., który formalnie nie ma żadnych dochodów - podała prokuratura.

Śledztwo jest rozwojowe i planowane są dalsze zatrzymania - zapowiedziała prokuratura.

Reklama

Reklama

Reklama