Reklama

Reklama

Burze i ulewy w Małopolsce. Podtopienia i zalane drogi

Intensywne opady w Małopolsce. Strażacy otrzymali ponad 150 zgłoszeń o problemach z nadmiarem wody. Zajmowali się przeważnie czyszczeniem przepustów i wypompowywaniem wody. W kilku miejscach woda zalała drogi, w tym wojewódzką w Rabie Wyżnej i krajową w Spytkowicach. Straż pożarna ostrzegła, że opady trwają i noc w południowej części regionu może być "trudna".

156 zgłoszeń otrzymali małopolscy strażacy po ulewach, które w czwartek przechodzą nad regionem. "Nasze działania polegają na udrażnianiu przepustów drogowych i wypompowywaniu wody z zalanych piwnic" - poinformował rzecznik małopolskiej PSP mł. bryg. Sebastian Woźniak.

Straż pożarna: zgłoszenia z trzech powiatów

Jak poinformował, najwięcej zgłoszeń napłynęło z powiatów: krakowskiego - 41, oświęcimskiego - 30, nowotarskiego - 21. Rzecznik PSP podkreślił, że nie jest to bilans ostateczny, ponieważ w regionie wciąż pada.

"W kilku miejscach workami z paskiem zabezpieczamy przed zalaniem posesje" - powiedział Woźniak. Tak jest w Krakowie przy ul. Seweryna Udzieli, w Wilczkowicach przy ul. Oświęcimskiej, gdzie pracuje pompa dużej wydajności i pompy szlamowe, w Brzeszczach na ul. Nazieleńce oraz w Kętach. 

Reklama

W Chabówce niedaleko Rabki-Zdroju z powodu podniesienia się wody w rzece Rabie z pobliskiej posesji ewakuowano dwie osoby.  W Chabówce zalane było także skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 958 z Rabki-Zdroju do Czarnego Dunajca. Z kolei w sąsiedniej Rabie Wyżnej podtopiony został odcinek tej samej drogi, która jest w remoncie. Woda stała także na skrzyżowaniu tej trasy z jej odgałęzieniem prowadzącym do Sieniawy - podał portal Góral Info, a w nieodległych Rokicinach Podhalańskich wylał miejscowy potok.

Osunięcie ziemi i zalane drogi

Portal podhale24.pl poinformował, że w Rabie Wyżnej na drogę wojewódzką wskutek intensywnych opadów osunęła się ziemia. Na miejscu są służby.

Z kolei w Spytkowicach, które są odległe o kilka kilometrów woda zalała drogę krajową nr 7 prowadzącą do przejścia granicznego ze Słowacją w Chyżnem.

W rzekę zamieniła się także droga lokalna w Rdzawce niedaleko Nowego Targu.

W Rabie Wyżnej i okolicach pracują strażacy z OSP m.in. z Raby Wyżnej, Podsarnia, Bielanki, Sieniawy, Rokicin Podhalańskich, Skawy, Chabówki, Ponic, a także z Pieniążkowic, Piekielnika, Chochołowa i Ostrowska - podał portal Góral Info.

Strażacy ostrzegają, że dla mieszkańców i służb ratowniczych noc może nie być spokojna, bo w Małopolsce nadal intensywnie pada deszcz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje