Reklama

Reklama

Budżet obywatelski. Sukces "Skrzydeł Krakowa"

Projekt zakładający bezpłatne szkolenia i loty szybowcowe dla mieszkańców Krakowa zebrał najwięcej głosów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W głosowaniu spośród 401 projektów wyłoniono 83 propozycje do realizacji. Frekwencja wyniosła 7 proc.

Pośród 83 zwycięskich propozycji 10 to projekty o charakterze ogólnomiejskim, a 73 o zasięgu dzielnicowym. Najwięcej głosów zyskał projekt "Skrzydła Krakowa", który już na etapie propozycji do głosowania uznawany był za kontrowersyjny.

Przewiduje on bezpłatne podstawowe szkolenia szybowcowe dla 30 mieszkańców miasta oraz loty widokowe dla 200 osób. W ramach projektu planowany jest także zakup trzech szybowców. Wszystko kosztować będzie 1,581 mln zł.

Projekty ogólnomiejskie

Uznanie głosujących zyskały też takie projekty ogólnomiejskie, jak np. budowa nowego parku obok nowych bloków powstających w Czyżynach, stworzenie wodnego placu zabaw w Parku im. Jordana, połączenie ścieżkami rowerowymi parków i obiektów użyteczności publicznej w północnej części miasta z trasą wiodącą do Ojcowa, rewitalizacja Zalewu Nowohuckiego czy weekendowe kino letnie na Bulwarach Wiślanych.

Reklama

Krakowianie chcą też wyposażyć poczekalnie w SOR-ach w klimatyzację oraz komfortowe fotele i sofy.

W głosowaniu wzięło udział ponad 44 tys. krakowian, co dało frekwencję na poziomie 7 proc. uprawnionych do głosowania. Było to mniej niż przed rokiem, kiedy zagłosowało ponad 50 tys. osób.

Problemy z głosowaniem

"Głosowanie napotkało trudności, co niestety przełożyło się na niską frekwencję. Nie chcemy na tym etapie ostatecznie przesądzać jej powodów, ale będziemy zainteresowani ich określeniem, bo to ważny sygnał - w którym kierunku powinniśmy iść z budżetem obywatelskim" - ocenił we wtorek Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

W tym roku krakowski budżet obywatelski wynosił 10 mln 855 tys. zł z podziałem na zadania ogólnomiejskie (8,5 mln zł) i dzielnicowe (2 mln 355 tys. zł). W części ogólnomiejskiej minimalna wartość zgłoszonego projektu wynosiła 25 tys. zł, a maksymalna - 2 mln 550 tys. zł.

W części dzielnicowej pula została podzielona na poszczególne dzielnice w zależności od ich wielkości, od 25 tys. zł (Grzegórzki) do 400 tys. zł (Prądnik Biały). Projekty, które zyskały największe poparcie, zostaną zrealizowane w 2017 r.

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego została w pełni zinformatyzowana. Platforma internetowa służyła zarówno do składania propozycji zadań, jak i głosowania na nie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy