Reklama

Beata Szydło: Jest politykiem PO, ale w tej sprawie w pełni go popieram

"Prezydent Oświęcimia jest politykiem PO, ale w tej sprawie w pełni go popieram" - napisała na Twitterze była premier Beata Szydło, odnosząc się do oświadczenia Janusza Chwieruta "w związku ze skandalicznymi wypowiedziami amerykańskiego rabina Elchanana Poupko".

Amerykański rabin Elchanan Poupko skomentował decyzję o przejściu izraelskiego hokeisty Eliezera Szerbatowa do klubu Re-Plast Unia Oświęcim. 

"Dla Żyda gra w klubie z Auschwitz to zdrada i nóż w plecy milionów osób" - ocenił Poupko. "Tereny tego miasta są przesiąknięte krwią moich braci i sióstr. Nie rozumiem, jak można rozgrywać tam mecze" - stwierdził.

Oświadczenie prezydenta Oświęcimia

Na wypowiedź zareagował prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. W wydanym oświadczeniu "wyraził stanowcze oburzenie" słowami rabina.

"W swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi" - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Prezydent podkreślił, że "Miasto Oświęcim jest także ofiarą tego tragicznego okresu i przypisywanie mu jakiejkolwiek odpowiedzialności za istnienie obozu jest skandaliczną insynuacją".

"Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej" - napisał Janusz Chwierut.

Szydło: W tej sprawie w pełni popieram prezydenta Oświęcimia

Stanowisko prezydenta Oświęcimia poparła związana z miastem była premier Beata Szydło.

"Prezydent Oświęcimia jest politykiem PO, ale w tej sprawie w pełni go popieram" - napisała na Twitterze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama