Reklama

Barbara Nowak: Córkę żołnierza AK chcą rozliczać spadkobiercy komuny

"Małopolską Kurator Oświaty (córkę żołnierza AK) przychodzą rozliczać ze współpracy z rodzicami uczniów spadkobiercy komuny w linii ideologicznej" - tak o kontroli poselskiej parlamentarzystów Lewicy pisze Barbara Nowak. Osobną kontrolę prowadzą również posłowie Koalicji Obywatelskiej. Jak podała Katarzyna Lubnauer, kurator Nowak udostępniła im kartony z 31 tys. wydrukowanych maili.


Na poniedziałek posłowie Lewicy - Daria Gosek-Popiołek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Maciej Gdula - zapowiedzieli kontrolę poselskiej w małopolskim kuratorium oświaty.

"POLSKA 33 lata po obaleniu PRL. Małopolską Kurator Oświaty (córkę żołnierza AK), przychodzą rozliczać ze współpracy z rodzicami uczniów, spadkobiercy komuny w linii ideologicznej @dgpopiolek @AgaBak i rodzinnej @m_gdula syn wicemin. Kiszczaka, członka KC PZPR Koszmar historyka" - skomentowała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak (pisownia oryginalna).

Posłowie Lewicy już w piątek próbowali skontrolować jednostkę zarządzaną przez Nowak - bezskutecznie. "Zemsta za Lex Czarnek. (...) Zarzucają mi spotykanie się i współpracę z Rodzicami uczniów. Przesłuchania nie będzie, jestem w Warszawie w związku z ich wnioskiem o moje odwołanie" - napisała wówczas.

Reklama

Parlamentarzyści chcą sprawdzić szczegóły spotkania Barbary Nowak z 31 stycznia. W gabinecie małopolskiej kurator oświaty pojawili się wtedy przedstawiciele organizacji rodzicielskich i nauczycielskich, które sprzeciwiają się nauczaniu zdalnemu. Podczas spotkania z ust Nowak miały paść słowa: - Wracamy do zasadniczego pytania. Czy naprawdę najważniejsze jest być zdrowym, za wszelką cenę? Czy resztę możemy przekreślić, bo to zdrowie jest najważniejsze? 

Posłowie zamierzają też pytać o treści pojawiające się na kanale Kuratorium Oświaty w Krakowie - przede wszystkim o wideo dotyczące szczepień dzieci.

Stos dokumentów na powitanie

Odrębną kontrolę w Małopolskim Kuratorium Oświaty zapowiadali także parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej.

Posłanka Katarzyna Lubnauer zamieściła na Twitterze zdjęcie kartonów zapełnionych wydrukowanymi e-mailami - taki bowiem widok przywitał posłów podczas kontroli w kuratorium:

Na kartonach widnieje napis "31 tys. wiadomości e-mail z protestem przeciwko wchodzeniu osób i organizacji do szkół bez wcześniejszej zgody rodziców".

Konferencja Nowak. "Atak środowisk neomarksistowskich"

- Atak środowisk neomarksistowskich na polskie szkoły jest przekazem niszczącym fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej - powiedziała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak na konferencji prasowej w poniedziałek w Krakowie. Podkreśliła, że atak ten jest "ogromny" i płynie z różnych źródeł, a "jednym nich są samorządy, które przekraczają prawa, wchodzą z programami rzekomo zdrowotnymi" do szkół.

Według Barbary Nowak od 2019 do 2021 r. do kuratorium wpłynęło 31 tys. e-maili z protestem przeciwko wchodzeniu do szkół osób i organizacji bez wcześniejszej zgody rodziców. Większość z nich była anonimowa.

Małopolska kurator zaapelowała do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie nowelizacji Prawa oświatowego, tzw. lex Czarnek, dającego prawo kuratorom do decydowania o tym, jakie organizacje mogą prowadzić zajęcia pozaprogramowe w szkołach.

Podkreśliła, że dyrektorzy, zatrudnieni przez samorządy, decydują o organizacji zajęć pozalekcyjnych, mogą działać wbrew interesom ucznia.

- Tzw. lex Czarnek uwolni dyrektorów od tego deliktu moralnego. Spowoduje, że nie dyrektor, lecz kurator zdecyduje, które organizacje wejdą do szkół - powiedziała Barbara Nowak i zaapelowała: - Panie prezydencie, bardzo prosimy, by można było zadbać, aby nasze dzieci w polskich szkołach były bezpieczne, od ich edukacji, wychowania, zależy, jaka ta Polska będzie. Lex Czarnek jest ustawą, która efektywnie uchroni dzieci.

Posłowie KO chcieli zobaczyć skargi

Poniedziałkowa konferencja prasowa małopolskiej kurator miała także związek z kontrolą, wszczętą na początku lutego, posłów opozycji w kuratorium. Kontrola miała wykazać, ile skarg od rodziców wpłynęło do kuratorium w związku z "bezprawnym wejściem organizacji pozarządowych do szkół". Po południu w poniedziałek posłowie mają przedstawić dziennikarzom wyniki kontroli.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej skrytykowali małopolską kurator za przekazanie niesprawdzonych - w ocenie posłów - przez nią danych o liczbie skarg.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Barbara Nowak | Małopolskie Kuratorium Oświaty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy