Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Awantura o posadę w Małopolsce. Minister zdrowia wchodzi do gry

Izabela Leszczyna, minister zdrowia, ma rozwiązać trwający od kilku tygodni spór związany z wyborem szefa małopolskiego sanepidu - dowiedziała się Interia. Na czele ma stanąć polityk Platformy Obywatelskiej Andrzej Hawranek, choć przegrał konkurs na to stanowisko. Tego chce wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar, polityk PSL. Na tę nominację nie zgadza się natomiast Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

Od lewej: Krzysztof Klęczar, Izabela Leszczyna, Andrzej Hawranek
Od lewej: Krzysztof Klęczar, Izabela Leszczyna, Andrzej Hawranek/Marcin Golba / Beata Zawrzel / Grzegorz Krzyżewski/Agencja FORUM

Ewa Wiercińska, doktor nauk medycznych, wygrała konkurs na stanowisko szefowej małopolskiego sanepidu. Nie może jednak objąć funkcji pomimo wskazania jej osoby przez głównego inspektora sanitarnego - Pawła Grzesiowskiego. Decyzję musi zaakceptować wojewoda. Ten jednak rekomenduje na to stanowisko Andrzeja Hawranka, polityka Platformy Obywatelskiej, który przegrał konkurs. Na takie rozwiązanie z kolei nie godzi główny inspektor. 

Efekt jest taki, że od kilku tygodni trwa pat w sprawie, a małopolski sanepid nie ma dyrektora. Jest to o tyle istotne, że instytucja odpowiada m.in. za współpracę ze szpitalami w regionie, dbanie o bezpieczeństwo sanitarne czy współpracę z samorządami.

Zgodnie z zapisami ustawy z 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej wojewódzkiego inspektora powołuje główny inspektor, ale za zgodą "właściwego wojewody". W tym przypadku zielone światło musiał dać Krzysztof Klęczar, wojewoda i polityk PSL. Ten na stanowisko rekomenduje Andrzeja Hawranka. 

- Pan Hawranek ma bogaty życiorys. Sprowadzenie teraz kogoś do roli działaczy politycznych byłoby niesprawiedliwe i nieuczciwe - mówił Interii kilkanaście dni temu wojewoda Klęczar. 

- Teraz ruch jest po stronie inspektora. Jeśli przystanie na tę kandydaturę, pan Hawranek będzie szefem sanepidu. Jeśli nie, będziemy dalej rozmawiać - dodawał.

Minister zdrowia zainterweniuje

Teraz do rozmowy wkracza trzeci gracz minister zdrowia. Izabela Leszczyna, jak dowiedziała się Interia, ma doprowadzić do rozwiązania konfliktu. 

- Doktor Grzesiowski nie zgodził się na propozycję wojewody. Właśnie po to wprowadził konkursy, aby wygrywali najlepsi - mówi nasz informator znający kulisy sporu. - Dyrektor nadal stoi na swoim stanowisku, jednak bez zgody wojewody nie może nic zrobić. A wojewoda upiera się przy Hawranku. Dlatego główny inspektor poinformował o wszystkim minister zdrowia z prośbą o interwencję - dodaje. 

- Teraz sytuacja jest taka: albo wojewoda dostanie przykaz, że ma zaakceptować osobę, która wygrała konkurs. Drugi scenariusz jest następujący: to Grzesiowski dostaje przykaz, że ma zaakceptować Hawranka - wyjaśnia nasz informator. - Jeśli nic się nie wydarzy, decyzja powinna zapaść w ciągu kilku dni - podsumowuje.

Próbowaliśmy porozmawiać z minister zdrowia na temat małopolskiego sanepidu, ale ta nie odbierała od nas telefonu.

W reakcji na doniesienia Interii ministerstwo opublikowało wpis w serwisie X, w którym zapewniło, że "nie wpływa i nie interweniuje w sprawach postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych, w tym postępowania w Małopolsce".

Kraków: Konkurs na stanowisko inspektora

Przypomnijmy. W połowie lipca rozpoczęło się postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko małopolskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Kandydatów oceniała komisja złożona z pracowników sanepidu i przedstawiciela wojewody małopolskiego. Ta ostatecznie rekomendowała trzy nazwiska. 

Najlepsza okazała się doktor nauk medycznych Ewa Wiercińska, w przeszłości związana z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracowała w zakładzie epidemiologii i badań populacyjnych. Od kilku lat związana jest z sanepidem: najpierw pracowała jako inspektor w Wieliczce, a obecnie jest szefową Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Sprawdzamy życiorys polityka PO. Ten według ostatnich doniesień piastuje stanowisko głównego specjalisty w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie. Na stanowisko nie przeprowadzono żadnego konkursu, ani nie opublikowano ogłoszenia o pracę. Z udostępnionego oświadczenia majątkowego z 2022 r. wynika, że polityk, choć jest szeregowym pracownikiem, zarabia więcej niż część kadry kierowniczej spółki.

- Są ludzie, którzy całe życie pracowali w instytucjach państwowych. W związku ze zmianą opcji politycznych są wyrzucani. Gdzie oni mają iść? Część przyjąłem, część szuka pracy na rynku. Nie widzę nic złego - odpowiedział na antenie Radia Kraków były już prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, zapytany o zatrudnienie Hawranka.

Hawranek dostał posadę w MPO po tym, jak odszedł z sanepidu. W 2005 r. został dyrektorem ekonomicznym w powiatowej stacji w Krakowie. W 2008 r. trafił do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, gdzie był m.in. kierownikiem oddziału administracyjnego.

Chcesz porozmawiać z autorem? Napisz: dawid.serafin@firma.interia.pl

Czarzasty w "Graffiti": Zandberg musi podjąć kiedyś decyzję /Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także