Reklama

Reklama

Alwernia: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego

W Alwerni (woj. małopolskie) odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego. Premier Mateusz Morawiecki, dziękując za inicjatywę, podkreślał, że to zaszczyt, który należy się wszystkim ludziom, z którymi jego ojciec szedł drogą do wolnej Polski.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci byłego działacza opozycji demokratycznej, byłego przywódcy Solidarności Walczącej, a także byłego marszałka seniora wzięli także udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila.

"Drogowskaz wolnych Polaków"

Reklama

Premier wyraził wdzięczność inicjatorom uhonorowania jego zmarłego przed dwoma laty ojca. - Myślę, że gdyby był tutaj z nami, to powiedziałby, że ten zaszczyt należy się wszystkim ludziom, z którymi szedł przez drogę do wolnej Polski, ludziom Solidarności, ludziom Solidarności Walczącej - podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że podczas II wojny światowej w Alwerni ukrywał się rtm. Witold Pilecki i, jak dodał, to zaszczyt, że pamiątkowa tablica pojawiła się właśnie w tym mieście. - To szczególny zaszczyt, że w takim mieście, w którym w 1943 roku ukrywał się Witold Pilecki, będzie ten punkt orientacyjny, drogowskaz wolnych Polaków, drogowskaz, który ma wskazywać drogę do lepszej, solidarnej Polski - powiedział Morawiecki.

"Narody, które mają pamięć, mają też sumienie"

Premier wskazywał na wagę pamięci o "ważnych czasach" i "ludziach, którzy tę drogę z nami przebywali i ją wytyczali". - Jak mówił nasz książę poetów: narody, które mają pamięć, mają też sumienie. I dlatego ważne jest (...), żeby razem z tymi, którzy chcą walczyć o lepszą, solidarną, suwerenną, silną Rzeczpospolitą, tę pamięć pielęgnować - podkreślił szef rządu.

- Mój ojciec należał do ludzi, którzy wierzyli w to, że niepodległość nie kłóci się ze zjednoczoną Europą, że patriotyzm nie musi stać w sprzeczności z przyjaźnią pomiędzy narodami, że można konkurować ze sobą, ale też można i należy współpracować, jak najbliżej ze sobą współpracować - wskazał Morawiecki.

Premier wyraził wdzięczność mieszkańcom i radzie gminy Alwernia za to, że "postanowili taki punkt orientacyjny" utworzyć. - Punkt, który będzie swego rodzaju drogowskazem wzmocnionej świadomości narodowej, walki o tożsamość, a także o przyjaźń między ludźmi i między narodami, bo to mojemu ojcu leżało bardzo na sercu - zaznaczył.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł 30 września 2019 r.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama