Reklama

Reklama

190 mln złotych dla Małopolski. Nadzwyczajne środki w niezwyczajnych czasach

„Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie” – takie billboardy możemy zobaczyć przy drogach w całej Małopolsce. Co kryje się pod tym hasłem? Na co wydawane są rzeczone Fundusze Europejskie i w jaki sposób wspomagają medyków w walce z nieustającą pandemią koronawirusa?

Realna pomoc w walce z koronawirusem

Trwająca epidemia wystawiła na próbę możliwości naszych szpitali. Na szczęście władze województwa małopolskiego nie pozostawiły medyków bez pomocy. 190 milionów złotych - tyle łącznie pieniędzy przeznaczyła Małopolska na wsparcie służby zdrowia. Pieniądze zostały rozdysponowane w ramach unijnego projektu "MTA - Pakiet Medyczny", którego celem jest zapewnienie szpitalom i zespołom ratownictwa medycznego sprzętów do ratowania zdrowia i życia oraz środków ochrony osobistej dla wszystkich pracowników służby zdrowia.

Dbałość o zdrowie mieszkańców naszego województwa jest dla nas sprawą priorytetową. Szybkość w działaniu, komfort pracy i odpowiedni sprzęt medyczny na najwyższym poziomie są dla nas najważniejsze - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Reklama

Do tej pory udało się przekazać medykom prawie 5,5 miliona sztuk niezbędnego sprzętu. Wśród zakupionego wyposażenia do szpitali znalazły się oczywiście respiratory, ale także aparaty RTG, defibrylatory, kardiomonitory, tomografy, pulsoksymetry, ciśnieniomierze czy bezdotykowe termometry. Dodatkowo nabyto i przekazano szpitalom 3,5 miliona środków ochrony osobistej. Do małopolskich szpitali trafi również łącznie 50 karetek oraz stacji pogotowia ratunkowego. Pieniądze z Unii Europejskiej pozwoliły także na doposażenie straży pożarnej w 50 namiotów segregacyjnych oraz Sanepidu w trzy samochody do przewozu próbek. To nie koniec zakupów, wkrótce do szpitali trafią kolejne sprzęty, a mimo epidemii w Małopolsce trwają inwestycje infrastrukturalne.

- Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną, my, jako Małopolska, nie zatrzymaliśmy żadnej inwestycji -  mówi wicemarszałek województwa Łukasz Smółka. - Nie mówimy tylko o tych dużych inwestycjach. Dla nas w tym roku było ważne to, by wszystkie te drobne inwestycje, typu modernizacja dróg wojewódzkich, budowa chodników, często małe zadania, które nie mają wielkich budżetów, ale jest ich sporo, mogły posłużyć jako portfel zamówień dla naszego rynku budowlanego.

Wkrótce rozpocznie się kolejny etap modernizacji małopolskich szpitali. Za kwotę 70 milionów złotych zostaną odnowione przyszpitalne tlenownie, zakupione generatory prądu, mobilne laboratoria do poboru krwi czy bramki do dezynfekcji przy wejściach do szpitali. Środki ochrony osobistej trafią również do pozostałych służb: straży pożarnej, policji, Sanepidu oraz służb ratownictwa górskiego i wodnego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak zaznacza wicemarszałek województwa małopolskiego, priorytetem jest w tej chwili troska o bezpieczeństwo służb medycznych:

- Dokładamy wszelkich starań, aby zaopatrzyć szpitale w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej tak, aby wszystkie służby medyczne mogły pracować, nie narażając swojego zdrowia i życia - podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka. - Epidemia trwa, a my nadal jesteśmy w trudnej sytuacji i dziś w szczególny sposób potrzebujemy dowodów naszej odpowiedzialności i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni udowodnili w ostatnich miesiącach, że zdolni są każdego dnia z narażeniem własnego zdrowia nieść pomoc pacjentom - walczyć o ich zdrowie, a nieraz i życie. W szpitalach przebywają również setki innych pracowników, którzy mogą ulec zakażeniu. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie ich warunków pracy. Służyć mają temu przede wszystkim zakupione środki ochrony osobistej, nie zapominajmy jednak, że znaczenie ma zachowanie każdego z nas. Bohaterowie kampanii "Fundusze Europejskie w służbie zdrowia" przestrzegają:

- Nie możemy zachowywać się tak, jakby nie było żadnych zagrożeń. Trzeba stosować się do wszystkich zaleceń, przekazywanych przez organy zaangażowane w walkę z pandemią. Dziś musimy być szczególnie odpowiedzialni za siebie i innych - podkreślają zgodnie ratownicy ze Szpitala św. Anny w Miechowie.

Od tego, jak poważnie każdy z nas podchodzi do zaleceń, zależy liczba zakażeń. Epidemia koronawirusa nie wygasła. Zbliża się sezon przeziębień i grypy, a wraz z nim specjaliści przewidują kolejną falę zachorowań. Zatroszczmy się o naszych bohaterów, okażmy szacunek ich pracy - zachowujmy się odpowiedzialnie.

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Prezentacja partnera

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje