Reklama

Reklama

16-tonowy rezonans trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jedyny taki w Europie

To jedyny tak zaawansowany aparat rezonansu magnetycznego w Europie. Trafił właśnie do krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego i w ciągu dwóch tygodni ma być uruchomiony. Kto najbardziej z niego skorzysta? Pacjenci z klaustrofobią, osoby otyłe, ale też z metalowymi implantami i z protezami ortopedycznymi.

- Trwa montaż aparatu. Rezonans powinien być uruchomiony do dwóch tygodni i w marcu pacjenci będą mogli z niego już korzystać - mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Urządzenie waży ok. 16 ton. Nowoczesne oprogramowanie, natężenie pola 0,4 T sprawia, że będzie przydatny w badaniach pacjentów w stanach ciężkich, także dla osób z metalowymi implantami i z protezami ortopedycznymi. Zaawansowana konstrukcja i otwarcie jednego boku posłuży osobom z klaustrofobią, ale także otyłym.

Prof. Tadeusz Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w nowej siedzibie szpitala, zauważył, że jeśli chodzi o parametry, konfiguracje - to jedyny taki aparat MR w Europie.

Reklama

Koszt? Około 6 mln złotych

- Nowy aparat z bardzo szerokim kątem dostępu do pacjenta (ok. 320 st.), specjalistycznym oprogramowaniem RADAR, redukującym artefakty pochodzące od ruchu chorego - będzie przydatny zwłaszcza przy badaniach pacjentów w stanach ciężkich, np. po urazach wielonarządowych. Da nam możliwość badania osób z klaustrofobią, dotychczas bowiem choroba ta uniemożliwiała badanie w standardowych rezonansach magnetycznych. Niewątpliwie ułatwi również badanie pacjentów nadmiernie otyłych. Wszystko dzięki temu, że jeden bok urządzenia będzie otwarty - powiedział kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.

Koszt otwartego rezonansu wynosi ok. 6 mln zł. Urządzenie zostało dofinansowane z projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2, planowanego do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje