Reklama

​Zielona Góra: Studentki pobiły rekord Guinnessa

25 godzin i 1 minuta - taki jest oficjalny rekord Guinnessa w nieprzerwanej grze w boccia. Został on ustanowiony podczas czerwcowych Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS w tej dyscyplinie sportowej dla osób niepełnosprawnych rozegranych na Uniwersytecie Zielonogórskim.

"W tym tygodniu otrzymaliśmy z londyńskiego Biura Guinnessa oficjalnie zatwierdzenie tego wyniku, tym samym rekord stał się oficjalny" - powiedziała organizatorka próby bicia rekordu Guinnessa Marta Dalecka z KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Rekord ustanowiły 2 czerwca br. Marlena Pogorzelczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Dominika Hoft z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziewczyny grały w boccia nieprzerwanie przez 25 godzin i minutę.

"Pierwsze takie przedsięwzięcie"

"Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii sportu osób niepełnosprawnych w Akademickim Związku Sportowym" - powiedziała Dalecka.

Reklama

Próbę bicia rekordu przygotowało Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UZ oraz Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, organizacja tego wydarzenia była zwieńczeniem wieloletniej działalności w obrębie sportu osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Zielonogórskim.

"Studenci niepełnosprawni to nie tylko osoby, które wymagają rehabilitacji, to też osoby, które chcą rywalizować, brać udział w zawodach sportowych" - zaznaczyła Dalecka.

Zielonogórska uczelnia od siedmiu lat organizuje turnieje w boccia dla osób niepełnosprawnych w ramach UZ BOCCIA CUP i od trzech lat prowadzi Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w tej grze.

Zasady boccia

Boccia to gra polegająca na umieszczeniu jak największej ilości bil jednego koloru (czerwone/niebieskie) w sąsiedztwie białej bili, wyrzucanej przez zawodnika rozpoczynającego grę. Rzuty wykonywane są w pozycji siedzącej lub stojącej. Wygrywa drużyna, która umieści najwięcej bil swojego koloru w sąsiedztwie białej bili.

"Ta gra daje możliwość rywalizacji sportowej osobom z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale również zawodnikom z innymi dysfunkcjami ruchowymi na pełny udział w turniejach i rozgrywkach" - dodała Dalecka.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy