Lubuskie: Pierwszy w regionie zabieg podskórnej amputacji i rekonstrukcji piersi
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wykonano pierwszy w woj. lubuskim zabieg podskórnej amputacji piersi z jednoczesną jej rekonstrukcją. Zmagająca się z nowotworem piersi 44-letnia pacjentka 6 marca wraca do domu - poinformowała rzecznik lecznicy Sylwia Malcher-Nowak.
W środę w zielonogórskiej lecznicy odbył się briefing na temat tego nowatorskiego w skali regionu zabiegu.
"Metoda ta pozwala na usunięcie zmian nowotworowych w piersi z maksymalnym ograniczeniem negatywnych dla pacjentki skutków amputacji" - wyjaśniła Malcher-Nowak.
Zabieg wraz ze swoim zespołem wykonał w ub. tygodniu nowy kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej zielonogórskiego szpitala dr hab. Dawid Murawa. Kolejne, podobne operacje, zaplanowano na przyszły tydzień.
"Dzięki temu, że dotychczas pacjentka była leczona w naszym szpitalu techniką oszczędzającą, możliwe było jej zakwalifikowanie do tzw. podskórnej amputacji z jednoczesną rekonstrukcją z użyciem protezy poliuretanowej" - powiedział dr Murawa. Dodał, że zabieg się udał i pacjentka ze Słubic 6 marca wróci do domu.
"Staramy się pozyskać jak najlepszych specjalistów, aby nasz szpital cały czas się rozwijał. Niewątpliwie zalicza się do nich prof. Dawid Murawa. Liczę na to, że dzięki niemu uda nam się wdrożyć bardziej nowatorskie, a przede wszystkim efektywne leczenie pacjentów onkologicznych, zwłaszcza pacjentek zmagających się z rakiem piersi" - powiedział prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński.
Nowy szef Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej zapowiada rozwój onkologii zabiegowej i niezabiegowej oraz wykonywanie procedur onkologicznych, których do tej pory zarówno w szpitalu w Zielonej Górze, jak całym województwie nie wykonywano, m.in. takich, jak opisana amputacja podskórna piersi, trójjamowe resekcje przełyku czy leczenie nowotworu wątroby przy użyciu termoablacji mikrofalowej.
Będą możliwe dzięki nowemu sprzętowi i kolejnym planowanym zakupom wysokospecjalistycznych urządzeń medycznych. Wsparcie finansowe obiecał tutaj samorząd woj. lubuskiego - wskazała rzeczniczka szpitala.
"Chcę, aby mieszkańcy woj. lubuskiego nie wyjeżdżali leczyć się w innych województwach, tylko wybierali Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze" - zaznaczył dr Murawa.
"Procedury onkologiczne, które będzie realizował dr Murawa należą do nielimitowych, więc mam nadzieję, że nie będzie problemu z płatnościami za nie po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia" - dodał prezes Działoszyński.
Dawid Murawa kieruje Klinicznym Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej zielonogórskiego szpitala od 18 lutego tego roku. Niedawno został również powołany na stanowisko kierownika Katedry Chirurgii i Onkologii na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Od maja 2018 r. jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Jest również konsultantem z zakresu chirurgii onkologicznej w woj. lubuskim, a także współzałożycielem Europejskiego Konsorcjum ds. Leczenia Raka Piersi w Europie Środkowo-Wschodniej.