Reklama

Reklama

Kamera internetowa z widokiem na gniazdo bocianów

Od kilku dni za pośrednictwem internetu można podglądać życie bocianów białych w Kłopocie (woj. lubuskie), gdzie mieści się jedyne w Polsce muzeum poświęcone tym ptakom - poinformował dr Marcin Bocheński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przyrodnicy zainstalowali na budynku muzeum kamerę, która jest skierowana na gniazdo znajdujące się na pobliskim słupie.

Reklama

- Dzięki niej można podglądać życie kłopockich bocianów w jednym z gniazd. Adres do strony internetowej to: http://cb-net.pl/mbb Póki co obraz nie jest w doskonały i mogą być okresowe problemy z jego uzyskaniem ze względu na testowanie sprzętu, ale w niedługim czasie postaramy się, aby kamera działała bez zarzutu i umożliwiała szybki podgląd - powiedział Bocheński.

Kłopot to miejsce szczególne dla miłośników bocianów. Od dziewięciu lat działa tam jedyne w Polsce Muzeum Bociana Białego. Wieś znajduje się na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych. Takie warunki to raj dla bocianów, które odchowują tu młode.

Z tegorocznych obserwacji wynika, że bociany zasiedliły w Kłopocie i jego sąsiedztwie 22 gniazda, a pisklęta wykluły się w 16 z nich. Liczbę młodych ptaków szacuje się na co najmniej 24. Dokładne dane dotyczące tegorocznych lęgów będą znane pod koniec czerwca - 25 dnia tego miesiąca rozpocznie się obrączkowanie młodych boćków.

Kumulacja bocianich gniazd na stosunkowo niedużym terenie sprzyja badaniom zwyczajów i życia tych ptaków. Dlatego też naukowcy cyklicznie odwiedzają Kłopot, zaglądają do bocianich gniazd, liczą i obrączkują młode. Muzeum Bociana Białego powstało w tej miejscowości w 2003 r.

W Muzeum Bociana Białego w Kłopocie, prowadzonym przez zarząd okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze, można zobaczyć wystawę poświęconą bocianowi. Jest też salka edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W tym samym budynku jest baza noclegowa dla turystów, obok znajduje się pole namiotowe. Można stąd wyruszyć ścieżką edukacyjną na wycieczkę po okolicy.

Od kwietnia do września placówka otwarta jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 18. Wieś Kłopot leży w gminie Cybinka w powiecie słubickim.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje