Reklama

Reklama

Gorzów Wielkopolski: "Biały czwartek" w szpitalu. Akcja dotycząca profilaktyki raka piersi

​Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim zaprosił kobiety przed 50. rokiem życia do wzięcia udziału w "białym czwartku". 28 października zorganizuje akcję poświęconą badaniom i profilaktyce nowotworowej związanej z rakiem piersi. Placówka poinformowała, że propozycja spotkała się z pokaźnym zainteresowaniem.

Gorzowski szpital przekazał, że jego propozycja "spotkała się z dużym odzewem i bardzo szybko zapełnił się limit miejsc". - Z tego też powodu szpital rozważa ponowienie tej akcji w listopadzie - dodała rzeczniczka placówki Agnieszka Wiśniewska.

Podczas "białego czwartku" będzie wykonywane badanie USG, a w razie potrzeby także mammografia lub jeszcze bardziej pogłębiona diagnostyka. Kobietami, które zgłosiły się na bezpłatne badania zajmie się dwóch onkologów klinicznych, chirurg onkolog i radiolog.

Objawy raka piersi. Niektóre można wykryć samodzielnie

Jak wskazano w komunikacie szpitala, rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego, rozwija się w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia.

Reklama

Do typowych objawów raka piersi zaliczają się: guz w piersi wyczuwalny podczas samobadania, zmiana wielkości lub kształtu piersi, wciągniecie skóry lub brodawki, zmiany skórne na brodawce lub wokół niej, wyciek z brodawki, powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym. Ryzyko zachorowania zwiększa antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza oraz alkohol, otyłość, bezdzietność i dieta obfitująca w tłuszcze.

- Możliwość wykonania badania mammograficznego refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na które nie trzeba mieć skierowania, mają kobiety między 50. a 69. rokiem życia. Pragniemy przebadać najwięcej kobiet, także młodszych, bo wcześniej wykryty nowotwór znacznie zwiększa szansę na wyleczenie - powiedział onkolog z gorzowskiego szpitala Piotr Plecka.

Dodał, że w naszych czasach na raka piersi umiera się nie dlatego, że medycyna nie wie, jak sobie z nim poradzić, tylko dlatego, że pacjentki zgłaszają się do lekarza zbyt późno.

Reklama

Reklama

Reklama