Reklama

Reklama

Gmina Deszczno ostrzega przed wilkami. Instrukcje dla mieszkańców

W trzech miejscowościach na terenie lubuskiej gminy Deszczno pojawiły się wilki. Władze apelują do mieszkańców, by m.in. by nie wchodzili do lasu, a jeśli muszą pojawić się w nim, zachowali szczególną ostrożność. - Wilki coraz bardziej robią się zuchwałe i coraz częściej przychodzą pod zabudowania ludzi - poinformował Witold Marciniak z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak poinformowały władze gminy Deszczno, "w związku z otrzymanymi sygnałami od mieszkańców o pojawieniu się wilków w miejscowościach Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin, prosimy mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy, o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych, zabezpieczania zwierząt domowych i hodowlanych".

W komunikacie zaapelowali m.in. też o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie oraz okolicach terenów leśnych.

Wilki coraz częściej podchodzą pod budynki

Szacuje się, że w województwie lubuskim populacja wilków wynosi około 300 sztuk. Jest ona stała na przestrzeni ostatnich lat. - Nie widzimy tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o populację wilka, jest ona na stałym poziomie - powiedział Witold Marciniak, główny specjalista ds. szacowania szkód w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Reklama

Jak dodał, "obserwujemy, że te wilki coraz bardziej robią się zuchwałe i coraz częściej przychodzą pod zabudowania ludzi". - Ma to związek z aurą, którą mamy za oknem. Te sytuacje miały miejsce, kiedy nastąpiły opady śniegu i temperatura zeszła poniżej zera i w tym momencie wilki mają trudności ze zdobyciem pokarmu - zaznaczył.

Co zrobić, gdy spotkamy wilki?

Marciniak stwierdził też, że "istnieje ryzyko spotkania wilka, ale on generalnie stara się unikać bezpośredniego spotkania z człowiekiem". - Należy wtedy dać znać, że jesteśmy - zachowywać się głośno, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie należy zachowywać się w sposób nerwowy i w panice uciekać. Trzeba spokojnie odejść, cały czas go obserwując - poinstruował.

Gmina Deszczno apeluje ponadto do mieszkańców o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny.

Reklama

Reklama

Reklama