Reklama

Albinos z Lubuskiego. Niezwykły okaz w lesie

W lasach województwa lubuskiego zauważono niezwykłe zwierzę - białego daniela. Jedną z osób, które widziały albinosa na własne oczy była nasza czytelniczka, która podzieliła się z nami zdjęciami.

Pani Łucja wracając do domu od rodziców natknęła się w lesie w pobliżu miejscowości Murzynowo (woj. lubuskie) na niezwykły okaz zwierzęcia - białego daniela. 

- W niedzielę wieczorem jadąc drogą przy puszczy Noteckiej zauważyliśmy grupę sarenek i jelonków - mówi "Interii" kobieta. Jedno ze zwierząt znajdujących się w stadzie odróżniało się od innych swoim umaszczeniem. 

- Nie bały się nas, nie uciekały, stały przy drodze około pięciu minut - opisuje kobieta. Jak dodaje, niezwykle zwierzę wzbudziło zainteresowanie innych kierowców, którzy również zatrzymywali się aby dokładnie mu się przyjrzeć.

Reklama

- Mieszkam w tej okolicy od 32 lat i pierwszy raz widziałam coś takiego - dodaje pani Łucja.

Albinosy wśród zwierząt

Albinizm stwierdza się raz na około 100 tys. urodzeń u ssaków. Wśród jeleniowatych, żyjących w Polsce, występuje rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli. Mimo iż szansa na spotkanie w lesie albinosa jest mała, to od czasu do czasu leśnikom udaje się uwiecznić taki okaz.

Lasy Państwowe podają, że wśród zwierząt dotkniętych bielactwem, rozróżniane są "albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz w tęczówce oczu oraz albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melaniny występują tylko w kilku wybranych partiach ciała".

Obserwowany jest również leukalizm zwany również albinizmem leucyjskim. W tym przypadku zwierzę częściowo traci barwę różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: albinos | Lasy Państwowe | leśnicy | zwierzęta

Reklama

Reklama

Reklama