Reklama

Zatrzymano 35-latka zamieszanego w zabójstwo holenderskiego dziennikarza

Lubelska policja, podczas akcji wymierzonej w grupę wytwarzającą narkotyki, zatrzymała 35-letniego mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Jak podają służby, może on był zamieszany w zabójstwo niderlandzkiego dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa.

"Mężczyzna wpadł przypadkiem podczas akcji wymierzonej przeciwko grupie osób wytwarzającej narkotyki na terenie województwa lubuskiego" - czytamy w komunikacie lubelskiej policji.

"W weekend kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie prowadzili działania wobec osób produkujących narkotyki. Do realizacji doszło w województwie lubuskim. Policjanci weszli do jednego z domów, w którym produkowany miał być mefedron i jego pochodne. Na miejscu zatrzymali dwóch mężczyzn oraz zabezpieczyli narkotyki" - podaje policja.

Dodano, że podczas przeszukania mieszkań zatrzymanych, w jednym z nich policjanci zastali mężczyznę. "Po ustaleniu jego danych wyszło na jaw, że to Konrad G. poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania o współudział w zabójstwie dziennikarza z Holandii" - podano. Chodzi śmiertelne postrzelenie Petera de Vriesa - dziennikarza śledczego, który został zamordowany w zeszłe lato.

Reklama

Na ławie oskarżonych jest trzech Polaków

W ubiegłym tygodniu w Tliburgu na południu kraju kolejną osobą podejrzaną o udział w zabójstwie dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa, poinformowała wieczorem prokuratura. Na ławie oskarżonych zasiada sześć osób, w tym trzech Polaków. Jeden z nich, Krystian M., jest podejrzewany o zorganizowanie morderstwa.

Z komunikatu prokuratury wynika, że mężczyzna narodowości holenderskiej, brał udział w przygotowaniu zamachu, do którego doszło w Amsterdamie 6 lipca 2021 r. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po opuszczeniu przez niego studia telewizyjnego RTL4. De Vries zmarł dziewięć dni później w amsterdamskim szpitalu.

W sprawie, która wstrząsnęła Holandią, prokuratura dotychczas oskarżała sześć osób - Holendra Delano G., który miał pociągnąć za spust oraz Polaków: Kamila E., który kierował pojazdem podczas ucieczki z miejsca zbrodni, Krystiana M., którego śledczy oskarżają o zorganizowanie zabójstwa dziennikarza, a także Konrada W., który miał dostarczyć zabójcom dzień przed zamachem broń i przekazać samochód wraz z telefonem do kontaktu ze zleceniodawcą. Pozostali oskarżeni to Holendrzy Erickson O. i Gerower M., którzy filmowali umierającego dziennikarza i nagrania umieścili później w internecie.

Zabójstwo Petera de Vriesa. "Był bezkompromisowym dziennikarzem"

Do tego grona dołączyła siódma osoba. "Na podejrzanego nałożono ograniczenia, może kontaktować się jedynie ze swoim adwokatem" - głosi lakoniczny komunikat prokuratury. O podejrzanym wiadomo jedynie, że został aresztowany w Tilburgu i jest Holendrem.

Proces w sprawie zabójstwa reportera został wznowiony przed sądem okręgowym w Amsterdamie na początku stycznia br. Wcześniej sąd orzekł, że musi on zostać powtórzony, ponieważ zmienił się skład orzekający.

Peter R. de Vries był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym dziennikarzem, autorem programu telewizyjnego, dzięki któremu ujawniono sprawców wielu przestępstw, a w ostatnich latach często komentował w mediach głośne procesy kryminalne. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: policja | zatrzymanie | udział w zabójstwie | Peter de Vries

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy