Reklama

​Zamość: Kandydat PiS na prezydenta złamał prawo wyborcze?

Do komisarza wyborczego w Zamościu wpłynęło zawiadomienie Fundacji Wolności, która alarmuje, że prezydent miasta finansuje kampanię wyborczą z dwóch źródeł. O sprawie pisze "Dziennik Wschodni".

Fundacja Wolności wysłała do komisarza wyborczego w Zamościu zdjęcia banerów, na których znajduje się rządzący miastem od 2014 roku Andrzej Wnuk. Na pierwszym banerze mieści się reklama kandydatury Wnuka na prezydenta Zamościa z ramienia PiS. Na drugim Wnuk udziela poparcia kandydatowi komitetu firmowanego jego własnym nazwiskiem (KWW Andrzeja Wnuka) do Rady Miasta.

"Wygląda to na finansowanie kampanii wyborczej przez dwa komitety, co jest niezgodne z prawem" - mówi gazecie Fundacja.

Sam kandydat tłumaczy, że prawa nie łamie, ponieważ startuje w wyborach pod szyldem Komitetu Wyborczego PiS, a z komitetu z jego nazwiskiem startują popierani przez niego kandydaci na radnych.

Reklama

Komisarz wyborczy w Zamościu Piotr Szafrański tłumaczy "Dziennikowi Wschodniemu", że sytuacja ta nie jest jednak do końca klarowna.

 "Jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej z 2014 roku, które mówi wprost, że osoba będąca kandydatem jednego komitetu nie może prowadzić kampanii wyborczej na rzecz innego komitetu. A w tym przypadku mamy do czynienia z taką sytuacją" - mówi Szafrański.

Jak dodaje, o ewentualnych konsekwencjach złamania kodeksu będzie można jednak mówić dopiero po wyborach, gdy komitety przedstawią sprawozdania z kampanii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy