Reklama

Reklama

Nawałnica na Lubelszczyźnie. Szacują straty

Zerwane dachy, zniszczone samochody - to skutki gwałtownej burzy i - jak podaje Starostwo Powiatowe w Biłgoraju - najprawdopodobniej trąby powietrznej, jaka przeszła nad gminą Tereszpol. IMGW ostrzega mieszkańców większości województw przed niebezpiecznymi zjawiskami, w tym silnym wiatrem i burzami. W związku z sytuacją pogodową do niedzielnego wieczoru w kraju odnotowano około 700 interwencji strażaków.

Reklama

Na skutek gwałtownej burzy w niedzielę w miejscowości Tereszpol-Zygmunty (woj. lubelskie) uszkodzonych zostało 10 budynków. Mieszkańcy zostali ewakuowani. Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.

Reklama

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała, że po przejściu gwałtownej burzy nad gminą Tereszpol, w miejscowości Tereszpol-Zygmunty silny wiatr uszkodził trzy budynki mieszkalne, siedem budynków gospodarczych, a także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa.

- Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony - napisała Strzępka w komunikacie prasowym.

Trąba powietrzna

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju na portalu społecznościowym podało, że nad gminą Tereszpol najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Jak dodano, na miejscu pracują jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, są obecni przedstawiciele wojewody lubelskiego oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Jak podała Strzępka, skala zniszczeń jest duża. - Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat - zaznaczyła.

Rzeczniczka poinformowała też, że odbyło się spotkanie przedstawiciela wojewody lubelskiego oraz lokalnych władz samorządowych, podczas którego zostały przedstawione zasady wnioskowania o zasiłki losowe dla poszkodowanych rodzin za pośrednictwem wojewody lubelskiego. - Poszkodowane rodziny mogą otrzymać wsparcie w wysokości do 6 tys. zł na rodzinę - dodała Strzępka.

Wichury na Lubelszczyźnie...

W Lubelskiem w niedzielę strażacy wyjeżdżali około 100 razy do usuwania skutków wichury, która przeszła przez region. Jak powiedział oficer dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Andrzej Walczak, największe szkody wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, ale kilka dachów na budynkach wiatr uszkodził również w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim.

Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów - połamanych gałęzi i konarów drzew - które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

Według prognoz w Lubelskiem silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich, ma wiać jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek. 

...i ostrzeżenia dla większości mieszkańców kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu alerty o silnym wietrze dla większości kraju. Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i śniegiem. Na Bałtyku możliwy sztorm.

Więcej informacji na ten temat w serwisie INTERIA POGODA.

Interwencje straży

W związku z sytuacją pogodową do niedzielnego wieczoru w kraju strażacy interweniowali setki razy.  

- Na godz. 19:00, w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym odnotowano na terenie kraju 688 interwencji, w tym około 350 związanych z silnym wiatrem oraz 300 w związku z przyborami wód - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

Najwięcej interwencji odnotowano w woj. dolnośląskim - 104, wielkopolskim - 104, podkarpackim - 67 oraz lubelskim - 67. - Brak informacji o osobach rannych - zaznaczył Kierzkowski.

Odnotowano 26 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej - 10 - w woj. lubelskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje