Reklama

Lubelskie: Zamówił ciągnik siodłowy przez internet. Ogłoszenie zniknęło, a kontakt się urwał

Mieszkaniec gm. Łuków (woj. lubelskie) stracił ponad 100 tys. zł. Mężczyzna znalazł w internecie ofertę ciągnika siodłowego, który go zainteresował. Kiedy wpłacił zaliczkę na wskazane konto, oferta zniknęła. O sprawie powiadomił policję.

Mężczyzna znalazł "okazję" w sieci na ciągnik siodłowy wart około 78 tys. euro. Według ogłoszenia auto znajdowało się za granicą i miało zostać sprowadzone. Kiedy zainteresowany 38-latek skontaktował się ze sprzedającym, dowiedział się, że warunkiem zarezerwowania pojazdu jest konieczność wpłaty 30 proc. wartości pojazdu. 

Mężczyzna przystał na tę ofertę i wpłacił na wskazane konto równowartość 100 tys. zł. - Następnie w korespondencji mailowej wysłał potwierdzenie transakcji finansowej - przekazał asp. szt. Marcin Józwik.

Oferta "zniknęła" z sieci

Od tamtej pory kontakt się urwał. Kupujący nie mógł dodzwonić się do sprzedającego, ani nie dostał odpowiedzi zwrotnej na e-mail. Kiedy mieszkaniec woj. lubelskiego chciał sprawdzić ofertę sprzedaży scanii, okazało się, że "zniknęła" z sieci.

Reklama

- Przeglądając dostępne w internecie informacje dotyczące danych "sprzedawcy", 38-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. Wówczas o całej sprawie zawiadomił policję - przekazali łukowscy policjanci.

Jak dowiedziała się Interia, w tej sprawie jest prowadzone postępowanie. - W czwartek otrzymaliśmy zawiadomienie. Dla dobra śledztwa nie mogę informować o szczegółach - powiedział Interii asp. szt. Marcin Józwik. Mężczyzna rozmawiał z pokrzywdzonym po angielsku i niemiecku, więc najprawdopodobniej sprawa została zgłoszona do biura międzynarodowej współpracy.

Co zrobić kiedy staniesz się ofiarą oszustwa?

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas zakupów przez internet. "Przestrzegając kilku podstawowych zasad, można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności różnych oszustów. Przede wszystkim":

  • Uważaj na super okazje - zbyt niska cena za stosunkowo drogi przedmiot powinna szczególnie wzbudzić naszą czujność;
  • Dokładnie zapoznaj się z ofertą, przeczytaj opis - ponieważ powinien on szczegółowo opisywać przedmiot, który cię interesuje;
  • Przyjrzyj się zdjęciom - jeżeli są słabej jakości albo są to zdjęcia pobrane ze strony producenta, warto poprosić sprzedającego, aby przesłał więcej zdjęć, pokazujących detale interesującego nas przedmiotu;
  • Sprzedający powinien również w swojej ofercie sprecyzować dostępne formy zapłaty za przedmiot oraz opcje jego dostarczenia;
  • Ważne jest też wybieranie tych kontrahentów, którzy cieszą się zaufaniem wśród swoich klientów oraz korzystanie z zaufanych sklepów internetowych, które działają już jakiś czas na rynku;
  • Warto również sprawdzić firmę lub osobę, od której zamierzamy kupić produkt m.in. czy łatwo można się z nim skontaktować;
  • Sprzedający w sieci powinni także udzielać konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej  informacji o istotnych warunkach umowy: zasadach składania reklamacji,  towarach i usługach oferowanych drogą elektroniczną, a także nazwie i adresie sklepu, jeśli taki prowadzą.

Kiedy padłeś ofiarą oszustwa należy:

  • Poinformować jak najszybciej administratorów do spraw bezpieczeństwa danego serwisu i najbliższą jednostkę Policji;
  • Zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp., jak również całą korespondencję ze sprzedawcą;
  • Zachować zapisy rozmów wykonywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czatów, SMS-ów;
  • Skompletować w razie oszustwa na aukcji internetowej dane takie jak: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, a także dane dotyczące sposobu kontaktu ze sprzedającym i sposobu dokonania zapłaty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Policja (film) | Oszustwo | okazja | internet | TIR-y | ciężarówka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy