Reklama

Lubelskie: Policja wyjaśnia sprawę banera na pomniku Lecha Kaczyńskiego

Policja wyjaśnia okoliczności umieszczenia banera w kształcie koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie). Do tej pory ustalono personalia dwóch mężczyzn, którzy założyli baner.

Baner na pomniku pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, zauważyli policjanci o godz. 6 rano. Imitował koszulkę z napisem "Konstytucja", założony był na figurę Lecha Kaczyńskiego. Policjanci zdjęli baner i zabezpieczyli go - poinformowała oficer prasowy policji w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Policjanci przejrzeli nagranie monitoringu, na którym utrwalone zostało zakładanie banera. Ustalili personalia dwóch mężczyzn, którzy go założyli.

"Baner został założony około godz. 5 rano. Na monitoringu widać dwóch mężczyzn, którzy go zakładają. Ich personalia zostały ustalone. Trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności tego zdarzenia" - powiedziała Salczyńska-Pyrchla.

Reklama

Manifestacja polityczna

Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk powiedział, że doszło do "manifestacja politycznej", ale "całkowicie niewłaściwej". "To jest początek jakiejś eskalacji konfliktu politycznego, którego w Białej Podlaskiej nigdy nie było. Myślę, żadna z sił politycznych nie chciała takiego konfliktu" - powiedział Stefaniuk na konferencji prasowej.

"W Białej Podlaskiej mamy koalicję między PiS a PO, potrafiliśmy się ze sobą dogadać, współpracować. Ta współpraca trwa już od czterech lat, więc myślę że dla wielu osób jest to jakaś oś niezgody i chcieliby koniecznie poróżnić białczan" - dodał.

Zaapelował o rozwagę i opanowanie złych emocji. "Za chwilę mamy wybory samorządowe, każdy się będzie mógł opowiedzieć, po każdej ze stron, w sposób normalny, transparentny, kulturalny. Przecież chodzi o to, żeby do swoich pomysłów przekonać mieszkańców i powiedzieć, że osoby, które chcą rządzić są osobami odpowiedzialnymi" - podkreślił prezydent Białej Podlaskiej.

Historia pomnika

Pomnik w Białej Podlaskiej, odlany z brązu, przedstawia postacie Marii i Lecha Kaczyńskich - uśmiechniętych, trzymających się za ręce. Monument ma 2,25 m wysokości, stoi na niewielkim wzniesieniu. Przed parą prezydencką umieszczona jest tablica z cytatem z wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego: "Warto być Polakiem". Niedaleko pomnika ustawiony jest postument z tablicą, na której wypisane są nazwiska fundatorów. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Stanisław Milewski.

W uroczystości odsłonięcia pomnika, w maju 2017 roku, uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Inicjator budowy pomnika senator Grzegorz Bierecki, mówił podczas tej uroczystości, że pomnik powstał w oparciu o zdjęcie wybrane przez córkę pary prezydenckiej, Martę Kaczyńską, "które uchwyciło parę prezydencką podczas wizyty w Paryżu, kiedy pozdrawiali wiwatującą na ich część Polonię".

Pomnik usytuowany jest na zrewitalizowanym w ub. roku skwerze przy Placu Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej. Na budowę pomnika darczyńcy przekazali ponad 200 tys. zł.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy