Reklama

Reklama

Jarmark Kiliana 2009

W tym roku podobnie jak w latach poprzednich w Gminie Skierbieszów odbędzie się Jarmark, którego patronem jest św. Kilian. Nikt nie wie od jak dawna jest obchodzony, najstarsi mieszkańcy twierdzą, że jest od zawsze. Trwa 3 dni, i nic nie wskazuje na to, żeby kiedyś miało się to zmienić.

Kiedyś na Jarmark Kiliana przyjeżdżali głównie handlarze ze zwierzętami i płodami rolnymi. Dzisiejszy Kilian to impreza kulturalno-rozrywkowa, gdzie można kupić wszystko, od odpustowych szczyp, przez ubrania, wyroby wikliniarskie, gobeliny, sita, rzeźby, kompozycje z kwiatów i skóry, serwety, oleje ekologiczne, sprzęt AGD aż po meble. W sumie ponad 200 stoisk.

Reklama

Podobnie jak w latach ubiegłych, z myślą o rękodzielnikach zostaną postawione specjalne namioty, gdzie będą mogli prezentować i sprzedawać swoje wyroby. Do Skierbieszowa przyjeżdżają sprzedawcy nie tylko z Lubelszczyzny, ale i odległych regionów Polski, jedni z sentymentu inni na zarobek.

Tradycja Kiliańska wiąże się nie tylko z handlem. Kiedyś w tych dniach załatwiano osobiste porachunki, dzisiaj "Kilian" to trzy dni zabawy, odpoczynku i degustacji różnych potraw.

Organizatorzy dbają również o artystyczną oprawę imprezy. Swoje umiejętności prezentują zarówno młodsi, jak też i starsi uczestnicy jarmarku oraz zaproszeni gości. Do tej pory byli to m. in. Mr Zoob, Stan Borys, Irena Jarocka i Zespół Golden Life. W tym roku wystąpią zespoły "Abba Cover", "Big Day" oraz Piotr Szczepanik. Poza tym odbędą się występy zespołów i kabaretów z okolicznych miejscowości.

Gmina Skierbieszów w tym roku również chce zaangażować mieszkańców w kultywowanie tradycji i obyczajów przez wystawienie przedstawienia obrzędowego "Tańce w karczmie" oraz konkursu na potrawę regionalną. Będzie to niewątpliwie kolejną atrakcją dla przybyłych gości.

W drugim dniu oprócz występów i pokazów artystycznych odbędzie się tradycyjny jarmark zwierzęcy. Codziennie podczas trwania jarmarku, około godziny 22.00 będzie się odbywała Biesiada Kiliańska z tańcami, tradycyjnym jedzeniem i piwem.

Tegoroczny Jarmark Kiliana będzie miał miejsce w dniach 10-11-12 lipca br., oczywiście w Skierbieszowie.

Ewa Dziama - Kloc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje