Reklama

Reklama

Włamywacz zniszczył zabytkowy witraż w kościele w Brzezinach. Grozi mu surowa kara

Policja zatrzymała 23-latka, który podczas włamania rozbił fragment witraża w kościele parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach (woj. łódzkie). Zniszczony witraż o wartości co najmniej sześciu tys. zł był darem wioski Lipiny i został wpisany na listę zabytków. Włamywaczowi grozi do 10 lat więzienia.

Reklama

Jak poinformowała nadkom. Marta Gałązka Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach, we wtorek (21 lipca) proboszcz miejscowej parafii poinformował funkcjonariuszy o dewastacji świątyni. Ksiądz, przygotowując się do mszy, zauważył, że jeden z witraży w kościele jest rozbity.

Reklama

Jak ustalili policjanci, sprawcą zniszczenia był włamywacz, który próbował dostać się do kościoła, wykorzystując do tego rusztowania ustawione z powodu trwającego remontu.

"Sprawca, wykorzystując rusztowanie budowlane, wszedł na wysokość ok. czterech metrów i wybił szklany witraż, przez który dostał się do wnętrza. Nie zdołał jednak niczego ukraść, bo włączył się alarm i spłoszył włamywacza" - wyjaśniła nadkom. Gałązka.

Rozbity witraż będący darem wioski Lipiny był jedyną stratą. Jego wartość oszacowano na co najmniej sześć tys. zł.

Brzezińskim policjantom udało się wytypować sprawcę, którym okazał się 23-letni mieszkaniec powiatu rawskiego. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia zabytku. 

Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama