Reklama

Reklama

Szacowanie strat po wieczornych burzach. Najgorzej w Łódzkiem. Nie ma rannych

218 zgłoszeń zanotowano w związku z burzami i wichurami, które wieczorem przeszły nad regionem łódzkim - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik wojewódzkiej straży pożarnej mł. bryg. Jędrzej Pawlak. Według informacji strażaków, nikt nie ucierpiał podczas nawałnic.


Trwa szacowanie strat po wieczornych burzach w województwie łódzkim. Najwięcej interwencji było w powiecie wieluńskim (81), radomszczańskim (33) i pajęczańskim (32) - powiedział Pawlak.

Według informacji strażaków, podczas wtorkowych nawałnic nikt nie ucierpiał.

"Do godziny 23.00 odnotowaliśmy 218 zgłoszeń. Ucierpiało 31 budynków mieszkalnych, w których - w różnym stopniu - uszkodzonych jest 20 dachów. Wichura nie oszczędziła 20 zabudowań gospodarczych, z których zerwała jeden dach, a w 19 pokryć dachowych zostało uszkodzonych" - podał w nocy z wtorku na środę młodszy brygadier Pawlak.

Reklama

Strażacy odnotowali też 147 wiatrołomów i 13 podtopionych po ulewach budynków.

We wtorek późnym wieczorem bez prądu było ponad 15 tysięcy mieszkańców regionu łódzkiego - powiedziała dyżurna operacyjna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Natalia Włochińska.

"To nie jest dużo jak na ostrzeżenie drugiego stopnia. Najwięcej awarii zanotowano w powiatach piotrkowskim, bełchatowskim i zgierskim" - podała Włochińska.

Trwa usuwanie skutków awarii.

Wiele osób bez prądu

O skutkach burz poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. "O godz. 21.00 bez prądu było 17 077 odbiorców (najwięcej w woj. łódzkim - 15 277)" - napisał Świszcz.

"W ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali ponad pół tysiąca razy do likwidacji zdarzeń atmosferycznych. Usuwali głównie powalone drzewa, połamane konary" - powiedział w TVN24 st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. Oprócz interwencji w Łódzkiem, mówił też o ponad 150 wyjazdach w województwie opolskim, gdzie wiatr zrywał dachy, m.in. na trzykondygnacyjnym budynku, w którym mieszka dwanaście rodzin.

"W miejscowości Rożnów w powiecie kluczborskim na Opolszczyźnie wiatr zerwał połać dachu o powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych" - poinformował rzecznik PSP.

Burze, którym towarzyszył silny wiatr, przechodziły m.in. przez Mazowsze. 

Jak przekazał mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, we wtorek na terenie woj. mazowieckiego odnotowano 50 interwencji w związku z burzami. 45 zdarzeń miało związek z silnym wiatrem, a 5 z opadami deszczu.

Strażak dodał, że najwięcej interwencji było w Warszawie (12) oraz w powiatach przasnyskim (5) i wołomińskim (4).

We wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert m.in. dla mieszkańców województwa mazowieckiego, w którym wskazano, że w nocy z wtorku na środę przez województwo mogą przejść burze z gradem oraz może wiać silny wiatr. "W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - brzmiał komunikat.

Reklama

Reklama

Reklama