Reklama

​Pożar w rektoracie Politechniki Łódzkiej

- Kilkanaście jednostek straży pożarnej gasiło w piątek po południu pożar, który wybuchł w willi Reinholda Richtera, gdzie znajduje się rektorat Politechniki Łódzkiej. Ogień zajął cały dach. Według strażaków sytuacja jest już opanowana. Nikomu nic się nie stało.

Prokuratura Rejonowa Łódź Polesie bada sprawę pożaru, który wybuchł w piątek po południu w willi Reinholda Richtera, gdzie mieści się rektorat Politechniki Łódzkiej. Ogień zajął cały dach. Pożar gasiło kilkanaście jednostek straży. Nikomu nic się nie stało.

O decyzji śledczych poinformował PAP rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Ogień zauważono kilka minut po godzinie 13. Błyskawicznie się rozprzestrzeniał, a słup dymu widać było z odległości kilku kilometrów. Pożar gasiło 13 zastępów straży pożarnej. Jak informował PAP oficer dyżurny w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Łodzi nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. To wyjaśni specjalna komisja. W budynku był prowadzony remont dachu.

Reklama

Akcja ratownicza spowodowała straty w sprzęcie i dokumentach, jakie znajdują się w budynku rektoratu.

W rozmowie z PAP Kopania powiedział, że trwają oględziny budynku z zewnątrz, przesłuchiwani są m.in. robotnicy pracujący na dachu, strażacy. W poniedziałek śledczy będą prowadzili czynności wewnątrz willi.

Willa Reinholda Richtera została wybudowana w latach 1903-1904 według projektu Ignacego Stebelskiego. Budynek z każdej strony jest inny i łączy różne style - gotycki, manierystyczny i secesyjny. Willa posiada wieżyczki i kominy. Wewnątrz zachowało się wiele elementów i dekoracji z pierwotnego wyposażenia.

W czerwcu tego roku sejmik województwa łódzkiego rozdzielił 2 mln zł dotacji na ratowanie zabytków w regionie. Wśród wnioskodawców, którzy ubiegali się o dofinansowanie, była Politechnika Łódzka, która chce przeprowadzić remont konserwatorski dachu oraz balkonu od strony południowej willi Richtera.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama