Reklama

Reklama

Łódzkie: Zdewastowano nagrobek Joanny Agackiej-Indeckiej

Napisy na pomniku mec. Joanny Agackiej-Indeckiej zostały zamazane sprayem lub farbą. Zniszczono też zdjęcie umieszczone na nagrobku. O sprawie została powiadomiona policja.

Nieznani sprawcy zniszczyli nagrobek mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej, ofiary katastrofy smoleńskiej pochowanej na Starym Cmentarzu w Łodzi. Płyta pomnika została zamalowana czerwoną farbą.

Przy użyciu sprayu lub farby zamalowano m.in. napisy znajdujące się na nagrobku oraz zdjęcie adwokat.

"Jestem wstrząśnięty bezmiarem głupoty i bestialstwa, jakim musiał kierować się sprawca tego haniebnego czynu! Brak mi słów, by wyrazić złość i oburzenie. Oby policja znalazła sprawcę i najsurowiej został on ukarany!" - napisał w niedzielę na swoim profilu na Facebooku przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Reklama

Dodał, że ten akt wandalizmu uderza nie tylko w pamięć śp. Joanny Agackiej-Indeckiej, ale także w całą polską adwokaturę, społeczność Łodzi i Uniwersytet Łódzki.

Zgłoszenie na policję

Jak podaje Radio Łódź, które jako pierwsze poinformowało w niedzielę o tym zdarzeniu, o sprawie została powiadomiona policja.

Asp. sztab. Radosław Gwis z biura prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi powiedział, że informacje w tej kwestii będzie mógł udzielić w poniedziałek. - Jeśli sprawa została zgłoszona na policję, będą prowadzone czynności przez właściwą jednostkę, czyli IV Komisariat KMP w Łodzi - przekazał.

"Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec aktu wandalizmu, którego dopuszczono się w miejscu pochówku śp. adw. Joanny Agackiej - Indeckiej, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Jest to zachowanie niegodne, szczególnie bolesne dla Adwokatury" - napisał w oświadczeniu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysław Rosati.

Mec. Agacka-Indecka zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Miała 46 lat. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a adwokatem była od 1996 r. Od 2003 r. uczestniczyła w pracach parlamentarnych - najpierw jako ekspert, później jako przedstawiciel samorządu. W 2004 r. Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał ją na wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, a w 2007 r. została prezesem NRA. Została pochowana w części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Jej imieniem nazwano plac przed Sądem Okręgowym i Apelacyjnym w Łodzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL