Reklama

Reklama

Łódzkie: Wyjątkowy grzyb pojawił się w lasach. To "szpon diabła"

W okolicach Szadku (Łódzkie) znaleziono stanowisko grzyba o nazwie okratek australijski, czyli "szpon (pazur) diabła" - podaje Nadleśnictwo Poddębice. Grzyb ten należy do rodziny sromotnikowatych, co sugeruje jego nieciekawy zapach. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi on z terenów Australii i Nowej Zelandii. Na przestrzeni lat zdołał się przystosować do warunków panujących na innych kontynentach. Charakteryzuje go niespotykany wygląd i wyjątkowo nieprzyjemny zapach.

Okratek australijski po raz pierwszy pojawił się w Europie w 1914 roku we Francji. W Polsce stanowiska potwierdzono w latach 70. XX w. Znaleziono go wtedy na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Biłgoraja, na wschodzie Polski.

Wyjątkowy grzyb w Polsce

Dziś występuje na ponad stu stanowiskach: w Polsce południowo-wschodniej, na Dolnym Śląsku, wybrzeżu bałtyckim czy w Polsce centralnej. Jak na razie w Nadleśnictwie Poddębice (Łódzkie) znaleziono trzy sztuki tego ciekawego, choć obcego naszej przyrodzie, grzyba.

SPRAWDŹ: Krzysztof Jackowski nie kryje przerażenia. "Coś przedostanie się do powietrza"

Reklama

Pochodzi on z terenów Australii i Nowej Zelandii. Na przestrzeni lat ten należący do rzędu sromotnikowców grzyb zdołał się przystosować do warunków panujących na innych kontynentach. Szczególnie lubi młode lasy charakteryzujące się żyznymi glebami.

Grzyby przyciągają owady

Mimo wielu konotacji ze sromotnikami nie jest on trujący. Charakteryzuje go obrzydliwy zapach przypominający padlinę lub fekalia, który wydzielają jego owocniki. To, co odstrasza ludzi, przyciąga jednak owady, które grzyb wykorzystuje do rozniesienia swoich zarodników. 

ZOBACZ: Diabelskie palce - grzyb, do którego lepiej się nie zbliżać

Na terenie nadleśnictwa odkryto także rzadkiego widłaka goździstego. Roślinę znaleziono w pobliżu miejscowości Zygry w powiecie poddębickim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy