Reklama

Reklama

Łodzianki są najbardziej przedsiębiorcze

Łodzianki to najbardziej przedsiębiorcze kobiety w Polsce! W Łodzi wszystkie panie, które po szkoleniach w Regionalnej Izbie Gospodarczej ubiegały się o pieniądze na otwarcie własnego biznesu, otrzymywały je. Krajowa średnia to 10 procent...

Elżbieta Kierebińska na szkolenie w łódzkiej RIG trafiła przez przypadek. Wcześniej pracowała już jako przedstawiciel handlowy, konsultant ds. reklamy, a nawet prezes fundacji. Samotna matka trójki dzieci w lutym tego roku straciła pracę. Ale nie straciła energii i pomysłów na życie i przyszłość.

Reklama

Pamiątki z duszą

Ponieważ chciała otworzyć własną firmę, musiała napisać biznesplan. A że nie jest fachowcem w tej dziedzinie, o pomoc zwróciła się do Regionalnej Izby Gospodarczej. Już na miejscu okazało się, że mogą pomóc nie tylko z biznesplanem, ale także zapisać na szkolenie "Nowe kwalifikacje, Praca, Przedsiębiorczość dla Bezrobotnych Kobiet". Za długą nazwą kryje się 12-dniowy kurs dla pań po trzydziestym roku życia z minimum średnim wykształceniem, bez pracy lub zamierzających ją zmienić. Pani Elżbieta idealnie pasowała do profilu...

I w kwietniu rozpoczęła naukę podstaw przedsiębiorczości, marketingu, efektywnego zarządzania czasem, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i kilku jeszcze dziedzin związanych ze skutecznym prowadzeniem własnego interesu.

Sama sobie szefem

- Kiedyś pracowałam u innych, teraz chciałam być swoją własną szefową. Przede wszystkim dlatego, że jestem samotną matką - tłumaczy Elżbieta Kierebińska.

Dziś prowadzi sklep "Pamiątki z duszą", będący jednocześnie agencją kredytową, przy ul. Jaracza 38. W otwarciu pomógł bezzwrotny grant, który otrzymała po szkoleniu. 11,5 tysiąca zł zainwestowała w komputer, używany samochód i kserokopiarkę. Na wyposażenie i tzw. zatowarowanie poszły zaoszczędzone wcześniej pieniądze.

- Byłam pierwszą osobą, która otrzymała środki za pośrednictwem Regionalnej Izby Gospodarczej. Przecierałam szlaki i, nie powiem, było trochę problemów, na przykład z założeniem konta w banku - wspomina pani Elżbieta.

Teraz rozwój

Kobieta jest jedną ze 150 pań, które ukończyły jak dotąd szkolenie. Około 70-80 z nich starało się o granty z RIG i wszystkie je dostały!

- To oznacza, że łódzkie kobiety są najbardziej przedsiębiorcze w Polsce - cieszy się Dominika Rybak z Regionalnej Izby Gospodarczej. - Krajowa średnia to jakieś dziesięć procent pozytywnie rozpatrzonych wniosków.

Dlatego w Łodzi i województwie powstały nowe firmy, zajmujące się najprzeróżniejszymi biznesami. Jest więc wspomniany sklep z pamiątkami, biuro tłumaczeń, doradztwo unijne, usługi księgowe, handlowy pasaż internetowy, a nawet wypożyczalnia kajaków i firma budowlano-remontowa...

Szkolenia w RIG, wspierane finansowo przez Europejski Fundusz Społeczny, potrwają do końca listopada. Wszystkie panie chętne do wzięcia udziału w kursie mogą zgłaszać się do siedziby Izby w Łodzi, przy ul. Więckowskiego 13.

- Mnie to szkolenie dało wiedzę, wiarę i pewność siebie - mówi Elżbieta Kierebińska. Rozpoczęła kilka miesięcy temu i już teraz myśli o rozwoju swojej firmy. Choćby o rozszerzeniu asortymentu o antyki. Tyle się przecież buduje, a mieszkania i domy trzeba jakoś umeblować...

Michał Bogusiak

michal.bogusiak@echomiasta.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama