Reklama

Reklama

Łódź: Od DNA do wizerunku zabójcy. Policja publikuje portret sprawy

Pierwszy raz w Polsce wykorzystano możliwość zaawansowanych badań genetycznych, które pozwoliły ustalić wygląd zewnętrzny na podstawie DNA. Dzięki temu łódzcy policjanci opublikowali prawdopodobny wizerunek sprawcy zabójstwa kobiety. Wszystko dzięki amerykańskiej firmie.

Chodzi o sprawę zabójstwa 57-letniej kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 r. w Łodzi w parku "na Zdrowiu". Jak informuje policja, do tej pory w sprawie przesłuchano blisko 1500 osób i wykonano setki badań.

"Wizerunek mężczyzny, który prezentujemy został stworzony przez Laboratorium Parabon Nanolabs z USA przy wykorzystaniu zaawansowanych badań genetycznych. Metoda ta, wykorzystywana w Stanach Zjednoczonych, użyta została w Polsce po raz pierwszy. Pozwala ona na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia nieznanej osoby, na podstawie jej DNA. Na podstawie tych cech powstał obraz kompozytowy ilustrujący przewidywany wygląd sprawcy zabójstwa" - poinformowała policja.

Reklama

Łódź: Wizerunek sprawcy zabójstwa w parku. To ilustracja, nie fotografia

Jednocześnie funkcjonariusze podkreślają, że wizerunki Snapshot są naukowym przybliżeniem wyglądu opartym na DNA i nie muszą być jego wiernym odwzorowaniem. "Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym, a rzeczywistym wyglądem" - dodano. 

Policja zaznacza, że jest to ilustracja przewidywanych cech a nie wierna fotografia.

Funkcjonariusze podają, że prawdopodobnie w chwili popełniania czynu sprawca miał od 30 do 33 lat. Mężczyzna ma jasną skórę z niewielką ilością piegów, oczy orzechowe/brązowe, włosy brązowe, a pochodzi z Europy Południowo-Wschodniej.

Policja prosi o kontakt, jeśli ktoś ma informacje identyfikujące mężczyznę i przypomina, że za wskazanie sprawcy przewidziano nagrodę w wysokości 70 tys. zł.

"Metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat" - napisano w komunikacie policji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy