Reklama

Reklama

Cezary Grabarczyk szefem PO w regionie łódzkim

Poseł Cezary Grabarczyk zastąpił prezydent Łodzi Hannę Zdanowską na stanowisku przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie łódzkim - poinformował rzecznik regionalnej PO Tomasz Piotrowski.

Rzecznik przekazał, że do zmiany szefa regionalnej PO w Łódzkiem doszło podczas posiedzenia rady regionu tej partii.

"Hanna Zdanowska zaproponowała zmiany w zarządzie Platformy Obywatelskiej RP w regionie łódzkim, rekomendując posła Cezarego Grabarczyka na przewodniczącego regionu łódzkiego PO RP. Ustępująca przewodnicząca pozostanie członkiem Zarządu" - podał Piotrowski.

"Rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego złożył Witold Stępień (do 2018 r. marszałek województwa). Do zmiany doszło także na stanowisku skarbnika regionu. Sebastiana Bohuszewicza zastąpił Maciej Riemer" - zaznaczył. "Jest to kolejny etap, po powołaniu jednego koła PO RP w Łodzi, wzmacniania i integracji struktur Platformy Obywatelskiej przed zbliżającym się maratonem wyborczym" - napisał rzecznik PO w Łódzkiem.

Reklama

"Jak podkreśliła Hanna Zdanowska, czas jej bliskiej współpracy z Cezarym Grabarczykiem był okresem największych sukcesów PO i należy do tego powrócić. Prezydent, która chce teraz skupić się już wyłącznie na mieście i realizacji nowej strategii rozwoju Łodzi, ma nadzieję, że wprowadzone zmiany organizacyjne pozwolą odbudować silną pozycję PO w całym województwie" - przekazał Piotrowski.

Priorytety nowego szefa

Cezary Grabarczyk po wyborze określił swoje najbliższe priorytety. Podkreślił, że jego celem jest potrójne zwycięstwo Platformy Obywatelskiej - w wyborach samorządowych, parlamentarnych oraz europejskich, które zgodnie z kalendarzem wyborczym odbędą się w 2023-2024 r.

"W Platformie jest wiele aktywnych, wartościowych ludzi, którzy chcą działać i bronić Polskę przed kolejną kadencją rządów PiS" - podkreślił Grabarczyk po wyborze na przewodniczącego PO w regionie łódzkim.

Kim jest Cezary Grabarczyk?

Cezary Grabarczyk jest prawnikiem i politykiem. Na początku lat 90. przewodniczył łódzkiemu oddziałowi Unii Polityki Realnej, partii, której liderem był wtedy Janusz Korwin-Mikke. Do 1994 r. był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Potem należał do Unii Wolności, z której rekomendacji był m.in. wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych i wicewojewodą łódzkim.

Po przejściu do utworzonej w 2001 r. Platformy Obywatelskiej Grabarczyk został jej posłem i jest nim do dziś. W 2006 r. wybrano go na szefa PO w Łodzi. Od 2007 r. do 2011 r., w pierwszym rządzie premiera Donalda Tuska, Cezary Grabarczyk był ministrem infrastruktury i jednym z najczęściej krytykowanych członków rządu, głównie z powodu funkcjonowania kolei i opóźnień w budowie dróg i autostrad.

W 2014 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie premier Ewy Kopacz. W kwietniu 2015 r. Grabarczyk złożył dymisję z powodu nieprawidłowości w uzyskaniu przez niego pozwolenia na broń. W tym samym roku prokuratura nie stwierdziła przestępstwa.

Potem ponownie wszczęto postępowanie w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez Cezarego Grabarczyka przy uzyskaniu pozwolenia na broń. Polityk konsekwentnie nie przyznaje się do popełnienia tego czynu. Sam zrzekł się immunitetu. W marcu 2018 r. przedstawiono mu zarzuty. W 2019 r. ponownie dostał się do Sejmu. W polityce krajowej był uważany za przedstawiciela tzw. spółdzielni w PO, która miała zmarginalizować rolę Grzegorza Schetyny.

O Cezarym Grabarczyku mówiono, że jest tzw. szarą eminencją rozdającą karty władzy w województwie łódzkim, tym bardziej, że rządząca od 2007 r. do 2015 r. koalicja PO i PSL wspierała taki sam układ polityczny w sejmiku i w Łodzi, gdzie teraz PO i SLD ma większość w radzie miejskiej.

W 2010 r., jako szef resortu infrastruktury, wszedł w konflikt polityczny z ówczesnym ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim, dziś senatorem wybranym przy poparciu PO. W łódzkich mediach mówiono wówczas, że na tej walce skorzystała Hanna Zdanowska, którą przed laty poparł Cezary Grabarczyk, a która już trzecią kadencję jest prezydentem Łodzi.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy